Хинкли је после неуспелог атентата проглашен кривим, али је због неурачунљивости послат на лечење у болницу у Вашингтону.
Како наводи Би-Би-Си, судија је у јулу ове године одлучио да Хинкли (61) више не представља опасност за себе нити за јавност.
Хинкли је већ у више наврата под строгим условима проводио 17 дана месечно у кући своје мајке у Вирџинији.
Он ће бити отпуштен из психијатријске болнице по условној судској пресуди, која налаже да не сме да се обраћа медијима, да мора да ради три дана недељно и да му је дозвољено да вози аутомобил највише 48 километара од куће своје мајке или 80 километара уз нечију пратњу, наводи британски јавни сервис.
Хинкли ће, такође, морати да два пута месечно одлази код психијатра.
Напад на тек изабраног председника Регана у марту 1981. испред једног хотела у Вашингтону шокирао је свет.
Реган је погођен у плућно крило, али се опоравио, док је његов прес секретар Џејмс Брејди задобио повреде мозга, због којих је остатак живота провео у инвалидским колицима.
У пуцњави су лакше рањена и два полицајца.
Хинкли, према оцени стручне лекарске комисије, већ 1983. године "није имао симптоме активног менталног обољења".
Он је пуцао на председника наводно због жеље да импресионира глумицу Џоди Фостер, којом је био опседнут.
Како се наводи на сајту Суда из Дистрикта Колумбија у чијој је надлежности Хинклијев случај, код њега је у првостепеној пресуди по налазу медицинских стручњака дијагностикована "акутна психоза, јака депресија и нарцистички персонални поремећај".
Хинкли је током последњих 20 година, како се наводи у обраложењу последње пресуде суда, био у стању "потпуног стабилног и непрекидног опоравка" када је реч о прве две дијагнозе.
Њему ће по изласку из болнице бити забрањено и да контактира било кога од својих жртава или њихових породица, као и глумицу Џоди Фостер и чланове њене породице.