Он је у ФБИ био запослен 20 година, био је на челу Оперативне групе за процену претњи у Њуарку, која је формирана после септембарских терористичких напада.
„Њихова брза реакција нам је помогла да одбацимо лажне трагове у истрази или оне податке који нису говорили о реалној претњи“, рекао је Дик Спутњику.
Према речима бившег агента ФБИ, пре терористичких напада, време које је било потребно да сарадници његовог одељења добију одговор на неку молбу било је од неколико недеља до неколико месеци.
После напада то време је скраћено на неколико дана, па чак и на неколико сати.
Ова чињеница, нагласио је Дик, говори о томе да су руски органи безбедности нападом били потресени колико и житељи САД и да су одреаговали искрено.
„Знам за још једну веома брижљиву операцију у коју је био укључен прикривени агент, а коју је почетком двехиљадитих (после напада) водило њуаршко одељење ФБИ. Руске службе су у њој непосредно учествовале“, рекао је Дик, прецизиравши да је током те специјалне операције било ухапшено неколико људи повезаних с терористичком организацијом Ал Каида.
Према његовим речима, америчке и руске службе су размењивале информације које су помагале да се координишу акције уз помоћ размене извештаја без дуготрајних бирократских процедура.
Дик је, такође, навео да је у међувремену сарадња безбедносних служби САД и Русије успорена због бирократије.
Он је нагласио да то није у вези с односима двеју земаља. Према његовим речима, из истог разлога успорена је и размена информација разних ресора унутар безбедносних структура САД.