Локација тајновита не само за странце, већ и за многе Московљане, где посетиоци могу да накратко посете 18. век и осете дух времена када је садашња руска престоница била тек мали град на реци Москви, налази се у самом центру града.
Овај занимљиви комплекс је смештен у Таганском региону, у којем се налазе многи манастири, а он је знаменит и по томе што је у 18. веку био насељен занатлијама и сељацима, посебно оним који су гајили житарице за прављење хлеба.
Крутицко подворје је основано у 13. веку, тачније у 1272, када је изграђен Храм Светог Павла и Светог Петра, око којег је направљен мушки манастир. Неколико митрополита је боравило у њему од краја 15. века, а старо и скромно дрвено светилиште замењено је прелепом Саборном црквом Успења Пресвете Богородице, каменом зградом која је одолела зубу времена без обзира на све потешкоће.
Током година објекти су ницали, од којих је најважнија Крутицка палата, проширење манастира, које је укључивало манастирски трем (настањиви торањ), познат по свом богатству.
Нажалост, пожар у Москви 1737. године захватио је много манастирских објеката, посебно оних који су били од дрвета, а на крају 18. века, манастир је био потпуно напуштен. Пожар 1812, овог пута подметнут како би се успориле Наполеонове трупе, уништио је велики део Саборне цркве Успења. После победе над француским војницима, место је умало постало коњушница, али је Црква успела да интервенише и на време и почела да ради на обнови.
Доласком Совјетског Савеза, црквена имовина је покрадена или изгубљена, фреске и иконе су покривене и прекречене, а древно гробље манастира постало је фудбалски терен.
Године 1947. влада је увидела архитектонску вредност локације, и почела њену реконструкцију, која се наставља и данас. Саборна црква, као и многе зграде у овом малом простору, и данас се сматрају културним наслеђем Руске Федерације.