Жене које су оптужене да су вештице заточене су у блатњавим логорима и живе у нехигијенским условима. Неке су притворене деценијама, попут Сано Којо, која сада има 70 година, а у притвору је од 1981. године, зато што је, наводно, притискала груди свог рођака док он није умро. У Гани, отресите жене и оне које се не покоравају аутоматски захтевима мужева ризикују да буду оптужене за вештичарење.
Сујеверје је дубоко укорењено у свести људи у Гани, тако да многи необразовани грађани виде магију иза сваке несреће која их задеси, за шта често оптужују жене, посебно старије, што је лако јер оне не уживају заштиту мушкараца.
У више наврата су затварани логори за вештице, али за те жене слобода није увек боља опција. Оптужене за вештичарење често су неприхваћене у заједници и изложене су ризику од сексуалног злостављања и других видова насиља.
Џон Бенџамин, британски високи представник за Гану, позвао је у августу на затварање свих логора за вештице.
„Лично верујем да је у 21. веку време да се каже да не постоје такве ствари као што су вештице и да се осуди пракса да се таквим терминима дехуманизују рањиве жене“, рекао је он.
Бенџамин је нагласио да је таква пракса вид кршења људских права и обећао подршку Велике Британије борби против родно заснованог насиља.
„За Велику Британију борба против насиља над женама и девојчицама је приоритет зато што представља главну препреку за успостављање равноправности међу половима“, рекао је он.
Влада Гане затворила је 2014. камп у Бонјасију, у дистрикту Централна Гонџа на северу земље. Министарство за родну равноправност, децу и социјалну заштиту недавно је распустило неколико кампова за „вештице“, али предрасуде и незнање и даље су јаки у овој држави у централној Африци.