Турски председник Реџеп Тајип Ердоган рекао је у понедељак да је предложио америчком председнику Бараку Обами и руском председнику Владимиру Путину да створе „зону забране летења“ на северу Сирије.
Ердоган је позвао на формирање безбедносне зоне у региону која би помогла да се заустави прилив миграната који из арапских земаља долазе у Европу.
Ово није први пут да је Анкара позвала на стварање зоне забране летења изнад Сирије. Готово годину дана турска влада је непрестано позивала на ове мере, али је све предлоге одбила међународна заједница.
„Држављани Сирије у нашој земљи и они који би желели да емигрирају из Сирије, сада би могли да добију могућност да мирно живе на својој земљи и у својим кућама… Овде би могла да се створи зона забране летења и то је био мој предлог Обами и Путину. То би могло да се постигне уз коалиционе снаге. Улажемо напоре за предузимање овог корака“, рекао је Ердоган на конференцији за штампу, а пренела агенција Ројтерс.
Међутим, Вашингтон је поново умањио потребу за овом мером у Сирији.
„Ми не мислимо да би зона забране летења решила основна питања на земљи, јер се тамо још увек воде борбе. Зона забране летења би морала да буде резервисана само за одређену област, а проблеми и насиље постоје широм земље“, рекао је саветник америчког председника за националну безбедност Бен Роудс.
Турски предлог за стварање зоне забране летења у Сирији САД тек треба позитивно да приме, наводи се у чланку листа „Хуријет дејли њуз“.
Прави разлог за то је што се Курди, који су амерички савезници у региону, противе увођењу зоне забране летења у Сирији, наводи се у чланку.
„Из разлога што не може ово отворено да каже, Вашингтон се опредељује за друга оправдања. САД не желе да прекину или ослабе курдски фронт (Радничка партија Курдистана, Партија демократске уније, Народне безбедносне јединице). Оне и даље гледају на Народне безбедносне јединице као на ’копнене снаге САД‘ у Сирији. Оне знају да би таква зона забране летења или безбедносна зона блокирала мете Курда у северној Сирији“, пише „Хуријет“.
Штавише, Москва, други велики играч у региону, такође се противи зони забране летења у северној Сирији.
Стварање зоне забране летења у Сирији имало би озбиљне последице, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова на конференцији за медије крајем августа.
„У светској пракси постојало је искуство стварања зоне забране летења у Либији, сви се сећамо како се то завршило. Сећамо се ко је то иницирао, штавише, њих је испитао и одобрио Савет безбедности УН. Али начин на који је то било примењено у пракси… Верујем да је тешко говорити о зонама после тога, о једностраним акцијама за њихово оснивање, јер се сећамо како се недавно искуство завршило“, рекла је она.
Захарова је нагласила да овакве мере могу да се предузму само у сарадњи са сиријском Владом и у складу са међународним законима.
„Стварање демилитаризоване зоне и зоне забране летења било би нарушавање суверенитета Сирије“, изјавио је пензионисани сиријски бригадни генерал Али Максуд за руски лист „Известија“.
Територијални интегритет Сирије требало би да се поштује. Уколико се створе одређене зоне са специјалним обликом управљања, то би продубило проблем тероризма, изјавио је посланик Државне думе Анвар Махмутов за исти лист.
„Сиријске снаге морале би да напусте ове области и у њима би се поново појавили терористи. Алеп би се претворио у епицентар тероризма. Што се тиче зоне забране летења, ризикује се понављање либијског сценарија у Сирији“, додао је Махмутов.