У недељу су француски и немачки медији јавили да су француски министар одбране Жан Ив ле Дријан и његова немачка колегиница Урсула фон дер Лејен упутили предлог високој представници ЕУ Федерики Могерини за оснивање заједничких одбрамбених снага ЕУ, који укључује и формирање новог штаба и брже распоређивање мисија у иностранству.
У документу на шест страна наводи се да је „у контексту погоршања безбедносног окружења крајње време да се ојачају наша солидарност и европски одбрамбени капацитети ради ефикасније заштите грађана и границе Европе“, наводи француски дневни лист „Фигаро“.
Према предатом приручнику, Велика Британија се противила стварању европске војске или дуплирању структура НАТО-а.
У документу се додаје и да „узимајући у обзир одлуку Велике Британије да напусти ЕУ, убудуће морамо да радимо у формату 27 земаља-чланица“.
„’Брегзит‘ неће бити разлог за разједињеност унутар ЕУ. Напротив, сви треба да радимо заједно“, рекао је извор у поткомитету за безбедност и одбрану Европске грађанске партије за руски лист „Известија“.
„Предлог министарстава одбране Француске и Немачке усмерен је на јачање сарадње унутар блока и успостављање заједнице не само као јаког политичког и економског, већ и као војног тела“, додао је он.
У документу се поставља задатак да европска одбрамбена политика буде „активнија и кориснија“ и да се истакне нова основа за преиспитивање целе европске стратегије одбране.
Једна од кључних тачака предлога усмерена је на спречавање чланица ЕУ да масовно купују америчко оружје и опрему, наводи лист.
Стога се предлаже да се прошири европска производња авиона-танкера, сателитских комуникационих система, опреме за сајбер-безбедност и да се коначно заврши изградња беспилотне летелице класе „мале“, коју су заједнички конструисале Француска, Италија и Немачка.
Европска безбедносна агенција координисаће ту иницијативу.
У документу се, такође, позива на стварање заједничког буџета за војна испитивања и заједничку набавку сателита, инструмената за сајбер-одбрану и извиђачке дронове.
Европске земље такође би требало да створе нови командни центар за упућивање медицинске помоћи и логистички центар за размену „стратешких“ средстава, као што је капацитет ваздушне набавке, а требало би и да деле сателитске извиђачке податке.