Поред преокрета у спољној политици које је најавио Дутерте, појавиле су се информације да би ова азијска држава, иначе један од кључних америчких савезника на Пацифику, могла да почне да купује оружје од Кине и Русије, које нуде далеко повољније цене од Пентагона. То би додатно могло да наруши односе Маниле и Вашингтона, имајући у виду да још од 1950. године чак 75% филипинског увоза оружја долази из САД, према подацима Стокхолмског института за истраживање мира.
Дутерте каже да су се Русија и Кина сагласиле да Филипинима дају повољне услове кредита који треба да буде враћен најкасније 2025. године.
И поред бројних спекулација шеф државе је рекао да се не ради о набавци најновијих борбених авиона већ о побољшњу борбе против побуне и тероризма у земљи.
„Те aвионе не планирамо да користимо у ратне сврхе“, нагласио је председник Филипина.
Дутерте каже да је у Русију и Кину послао своје представнике оружаних снага.
Главни снабдевач оружја Филипина годинама уназад биле су Сједињене Америчке Државе. Међутим, у последњих неколико година, Манила је значајне количине оружја почела да купује и од Јужне Кореје и Јапана.
Америка губи савезника на Пацифику
Филипини ће водити сопствену спољну политику, независну од америчких интереса у региону, најавио је Дутерте, и истакао да ће у духу избегавања конфликта са Кином обуставити заједничке патроле са морнарицом САД у спорним водама Јужнокинеског мора.
— Не желимо сукобе са осталим државама у региону. А патроле са САД изазивају много невоља. Не желим да моја земља буде увучена у некакав сукоб и непријатељску атмосферу — рекао је Дутерте.
Филипински председник, који је због гвозденог става према дилерима дроге добио надимак "Панишер" (онај који кажњава), по акционом јунаку из стрипа, изазвао је негодовање у Вашингтону након што је најавио да "војска САД мора да иде с Филипина".
— Америчке специјалне снаге…они морају да иду. Морају да се склоне са југа наше земље. Немојте ме схватите погрешно, не желим свађу с Американцима, само..морају да иду. Њихово присуство доноси много тензија — рекао је Дутерте.
Војска САД је на савезничке Филипине стигла још 2002, како би помогла пређашњој влади да се избори са нападима Ал Каиде. Трупе су се повукле 2015. године, али су за собом оставиле велики број "саветника", који представљају америчку владу и поприлчно утичу на стање у региону.
Изасланици америчке војске, генерали, војни инструктори и поменути саветодавци присутни су у пет база на Филипинима, што је било у реду док је на власти била претходна влада. Међутим, доласком Дутертеа променило се много тога. Бивши герилац је показао да не преза ни од чега када је јавно отворио "лов на дилере дроге", позвавши грађане да их убијају на улици, не обазирући се на критике из УН и организација за људска права.