„Сви чланови, осим Русије, гласали су за издвајање средстава Украјини“, рекао је Можин.
Русија је и раније била против издвајања ове транше, јер Украјина не испуњава своје обавезе враћања дуга Русији.
Пре тога кашњење сувереног дуга није давало могућност ММФ-у да издвоји средства земљи-дужнику. Међутим, према новим правилима, таква могућност постоји, али само у случају да је дужник покушао да преговара са земљом-повериоцем, а поверилац, заузврат, није одбио да преговара о реструктурирању.
Разлоге због којих је Фонд занемарио ову чињеницу Можин није коментарисао. Међутим, познато је да објашњења морају да буду у прегледу који ће Фонд ускоро објавити.
Раније је министар финансија Русије Антон Силуанов рекао новинарима да Украјина није испунила ове услове. Међутим, без обзира на то, мисија Фонда је у оквиру ревизије препоручила да издвоји средства. Министар је коментарисао да ММФ нарушава своја сопствена правила.
У саопштењу ММФ-а наводи се да је Фонд одобрио другу ревизију економског програма Украјини. То ће омогућити Кијеву да рачуна на 716,11 милиона СДР (специјалних права повлачења средстава, платежно средство ММФ-а), што је око милијарду долара.
Притом су „апетити“ Кијева првобитно били већи — 1,7 милијарди долара.
За само четири године Кијев ће од ММФ-а добити 17,5 милијарди долара. Првих пет милијарди пребачено је у марту 2015. године, а у августу исте године Кијев је добио 1,7 милијарди долара.
Лагардова: Преостали део дуга треба брзо реструктурирати
Украјинска економија показује знаке опоравка, али стабилан раст захтева завршетак реструктурирања сувереног дуга, изјавила је директорка Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристин Лагард након састанка Савета директора ММФ-а.
„Украјина показује очекиване знаке опоравка, без обзира на тешку спољну средину и озбиљну економску кризу“, рекла је Лагардова.
Она је додала да је од велике помоћи била сагласност поверилаца за реструктурирање дуга и пренос исплате дела дуга за период након завршетка програма ММФ-а.