„Ако Обама помилује Менинга, Асанж ће се сложити да буде затворен у САД, без обзира на то што то очигледно није у складу са законом“, саопштио је оснивач Викиликса на свом твитер-налогу.
Уз твит је наведено и обраћање адвоката сајта Барија Полака генералном тужиоцу САД Лорети Линч, у којем од ње тражи да достави информације о току кривичне истраге против његовог клијента.
Истовремено, Министарство правде САД је за телевизијску компанији Си-Ен-Ен изјавило да није упознато с предлозима Асанжа и Викиликса с тим у вези.
Бивши аналитичар америчке обавештајне службе Бредли Менинг, који је имао звање војника прве класе копнене војске, оптужен је 2013. године на 35 година затвора због крађе и предавања Викиликсу 750.000 страница поверљивих докумената и видео-записа Пентагона.
Међу њима је и трака с видео-записом на којем се види како амерички хеликоптер у Ираку пуца на сниматеља, мислећи да је његова видео-камера бацач граната, „авганистански досије“, „ирачки досије“ и дипломатске депеше. Ова крађа докумената сматра се највећом у америчкој историји.
Менинг је у војном затвору Форт Ливенуорт у држави Канзас. Он је 2013. саопштио да намерава да промени пол и изабрао је име Челзи. Прошле године америчка војска му је дозволила да користи хормоналну терапију.
Аустралијанац Џулијан Асанж основао је Викиликс 2006. године. Четири године касније у Америци је избио велики скандал након објављивања докумената које је Викиликсу предао Менинг.
Ерик Холдер, који је у то време био на месту државног тужиоца, саопштио је да је почела „истрага великих размера“ о Викиликсу на основу закона о шпијунској делатности из 1917. године.
Према том закону, Асанжу прети до 45 година затвора у САД. На лето 2010. године Асанж је у Шведској оптужен за сексуално малтретирање и за њим је расписана међународна потерница. У децембру исте године он је ухапшен у Лондону након што је сам дошао у полицију, а потом је пуштен уз кауцију.
Оснивач Викиликса није признао кривицу и изјавио је да тај случај сматра политички мотивисаним.
Британски суд је 2011. године донео одлуку о изручењу Асанжа Шведској, због чега је оснивач Викиликса затражио политички азил у амбасади Еквадора, у којој је од 19. јуна 2012.