Међу њима је Адам Шиф, члан америчког Представничког дома, који је позвао Обаму да „јавно окриви“ руске хакере. Он је такође дао предлог о могућим санкцијама.
„Постоји директива која омогућава председнику да наметне санкције као одговор на сајбер-нападе“, рекао је конгресмен и додао да, ако Русија „настави“ да напада сервере у вези са изборном кампањом америчких председничких кандидата, Обама треба да размотри низ одговарајућих мера, међу којима би економске санкције могле бити први корак.
Шифа је подржала председница Специјалног комитета Представничког дома Дајен Фајнстајн. Она је у четвртак изјавила да заједно са њим ради на изјави о „активности руских хакера“ и како америчка Влада треба на њих да одговори. Фајнстајнова је нагласила да председник треба да реагује на нападе хакера „не само речима“.
Са њом се слаже и њен колега из Одбора за обавештајне активности Сената Ричард Бер, који је рекао да хакерски напади захтевају „некакав одговор“. „Не мислим да су речи помогле. Мислим да је време да администрација нешто уради“, сматра он.
„Вашингтон пост“ истиче да „отварање новог фронта против Русије „може да угрози дипломатски напредак у односима између Москве и Вашингтона. „Али, законодавци кажу да то не игра улогу због тога што Русија, наводно, покушава да се умеша у изборни процес САД“, пише лист.
У последњих неколико месеци хакери су извели неколико напада на САД. Медији су летос јавили о нападу на компјутерску мрежу Националног комитета Демократске странке.
Хилари Клинтон и њене присталице сматрају да је за те нападе одговорна Русија, иако нема никаквих доказа за то. Један број америчких медија, укључујући и „Вашингтон пост“, наводио је да Москва на тај начин, наводно, жели да утиче на изборне резултате у Сједињеним Америчким Државама.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков назвао је оптужбе о учешћу Русије у хакерским нападима на САД „апсурдом, који се граничи са комплетном глупошћу“.