Стални представник Русије у УН Виталиј Чуркин изјавио је да Вашингтон није спреман ни да објави документе Савету безбедности, ни да детаљно исприча њихов садржај. Чуркин сумња да ће Савет безбедности УН размотрити резолуцију о Сирији због ћутања САД и изјавио да руска страна неће тражити од чланова СБ да подрже нешто „чији садржај не знају“.
Разлози за одбијање САД
Представник мисије Сједињених Америчких Држава у Уједињеним нацијама осврнуо се на чињеницу да би објављивање детаља споразума могло да утиче на мере безбедности у испоруци хуманитарне помоћи у Сирији.
Америчка страна каже да Вашингтон очекује активну дискусију о сиријском питању на највишем нивоу — наредне недеље светски лидери ће се окупити у Њујорку на почетку Генералне скупштине УН.
Руско-амерички споразум о Сирији
Министар спољних послова Русије и амерички државни секретар Џон Кери су на састанку у Женеви 9. септембра усвојили пакет руско-америчких споразума, који се састоји од пет докумената. Две стране су се договориле о координацији борбе против тероризма, јачању хуманитарне помоћи, јачању привременог примирја и стварању услова за мировни процес.
Након разговора, Лавров је изјавио да Русија и Сједињене Државе не могу да објаве документе, јер они садрже „прилично озбиљне и осетљиве информације“ које би могле да падну у руке оних који покушавају да осујете договор.
Истовремено је Русија је истакла потребу да се постигнути споразум осигура резолуцијом Савета безбедности УН. Такође, шеф руске дипломатије је 16. септембра током разговора са Керијем позвао да се објави цео пакет руско-америчких договора.
Нови план о Сирији ступио је на снагу 12. септембра. Три дана касније, америчка страна је изјавила да се споразуми, а посебно испорука хуманитарне помоћи, не спроводе у потпуности.
Зашто би руско-америчка сарадња могла да се прекине
Амерички председник Барак Обама изјавио је да ће Вашингтон одбити да сарађује са Москвом ако у Сирији не буду испуњени кључни услови за смањење насиља и приступ хуманитарној помоћи.
Обама је рекао да, иако се ниво насиља смањује, сиријска влада блокира хуманитарни приступ. Обама је изјавио да је за одрживост споразума са Русијом потребно „седам дана непрекидног пада насиља и стални приступ хуманитарне помоћи“.
Према условима споразумима Лаврова и Керија, примирје би требало да траје 48 сати, а затим још 5 дана. Затим би требало да почне да ради Заједнички извршни центар. Руска и америчка војска мораће да координишу нападе на терористичке групе.