Косовска полиција је спречила неколико студената да се приближе цркви Светог Спаса како би извели планирају акцију противљења оживљавању цркве, те је том приликом ухапсила најмање три особе, јавља РТК 2, а како преносе косовски медији, један полицајац је лакше повређен.
Након што су студенти изнели своје захтеве, полиција је наредила да се окупљени разиђу. Међутим, неколицина је кренула ка цркви када је полиција реаговала, спречила их да то учине и ухапсила.
Око 30 албанских студената Универзитета у Приштини окупило се испред цркве Светог Спаса, у центру Приштине, протестујући против чишћења и враћања у функцију српске цркве.
Студентске организације Универзитета у Приштини су навеле да организују протест против оживљавања српске цркве, коју сматрају „симболом српског фашизма из деведесетих“, пренео је РТК 2.
Представник студената је рекао да се неће дозволити да универзитетски круг постане место за верска окупљања и радње, а посебно за функционализацију, како су навели, „илегално изграђене цркве“.
„Ми студенти студентских организација окупили смо се да изразимо забринутост и протест због последњих дешавања унутар универзитетског круга и наше републике“, рекао је представник студената.
Прочитавши писмо студената, истакао је да српска црква, изграђена на универзитетском земљишту, никада није била коришћена као простор за молитве.
Студенти су позвали ректора и органе универзитета да реагују на покушаје оживљавања цркве, те најавили да ће они сами оштро реаговати на „фашистичке покушаје“, преносе медији.
„Ми студенти обећавамо да нећемо дозволити да се провокацијом Српске православне цркве врати сенка режима (Слободана) Милошевића“, наводе студенти.
На капију цркве стављен је плакат на коме пише да је црква „објекат изграђен на универзитетском простору, у времену шовинистичког режима Милошевића“.
Протест је завршен, а специјалне јединице полиције чувају прилаз цркви, наводи РТК 2.
Епархија Рашко-призренска је раније документовано тврдила да је посед на коме је изграђен тај храм СПЦ у њеном власништву и да има легалну дозволу за градњу.
Монаси и свештенство епархије заједно са владиком Теодосијем три дана су чистили унутрашњост храма од разне прљавштине коју су за собом оставили вандали.
Четвртог дана чишћења дошли су општински инспектори за градњу, како су казали по пријави грађана, и забранили монасима и верницима даље уређење и припрему тог православног храма за богослужење. Епархија је потом закључала храм.