Ова италијанска новинарка и професорка латинског и старогрчког за Спутњик каже да је на свом путу прошла кроз Италију, Швајцарску, Немачку, Чешку, Пољску, Белорусију и Русију како би реализовала свој давнашњи сан.
Рита каже да је Москва за њу увек представљала град-симбол.
„Москва је пружила отпор Наполеону и није пала пред Хитлером. Из Москве се током прошлог века писала историја половине земаљске кугле, било је вредно напора прећи свих 3.100 километара на бициклу да би се видео овај град“, објашњава она.
Италијанска новинарка не крије да Москву доживљава као хаотичну метрополу, али и град који зна за ред, без обзира на велики број становника и туриста.
„Велика су пространства, то је раскрсница Истока и Запада, на неки начин грандиозни Париз са историјским контекстом, и зато, када сте на лицу места, назив руске престонице ’Трећи Рим‘ — заиста добија свој смисао“, сматра Рита.
Рита Соци каже и да су јој се Московљани допали, да делују пажљиво и љубазно, иако на Западу постоји стереотип о становницима руског главног града — да су затворени и неприступачни.
„Мислим баш супротно, да су Московљани увек спремни да помогну, али и уопште да попричају и да се насмеју. А што се тиче приче да Руси много пију, то уопште није тако као што се у Италији мисли“, тврди Рита.
Храбра авантуристкиња из Италије је на Фејсбук постављала фотографије и водила дневник, па чак је од њега направила иронични, историјски и културолошки блог.
„Направила сам и квиз — постављала сам своје фотографије поред неког споменика и питање где се он налази. На моје изненађење, испоставило се да су многи Италијани давали тачне одговоре!“, каже она.
Италијанка има планове да се врати у Русију, али следећи пут у Санкт Петербург и са породицом. Али, осим ове идеје, Рита Соци би желела и да бициклом пропутује дуж Транссибирске железнице, и то можда баш следећег лета.