Фотографију председника први је на Твитеру објавио стални представник Украјине у УН Владимир Јељченко, а затим је она муњевитом брзином почела да се шири мрежом.
Многи се на друштвеним мрежама шале да ће западни инвеститори и политичари сада лакше пружити Украјини помоћ, након што Порошенка виде у таквом издању.
Президент України та пані Порошенко прибули до Нью-Йорку на сесію ГА ООН. Візит починається. pic.twitter.com/rvSo7b2TTy
— Volodymyr Yelchenko (@YelchenkoUN) September 18, 2016
Осим тога, корисници интернета су исмејали и малени црвени тепих, постављен на писти испред авиона у част украјинског лидера, који су назвали „отирачем за ноге“, „стазом за тоалет“ и „крпаром за псе“.
То, међутим, није први пут да се украјински председник непримерено одевен појављује у јавности, због чега је био честа мета критика.
Почетком јула корисници интернета су приметили да Порошенко носи поцепане чарапе. Фотографија је направљена у Пољској, у тренутку када је украјински председник чучнуо како би положио цвеће на споменик жртвама масакра у Волину. Тада је неко запазио да му је на пети поцепана чарапа, па су кренуле шаљиве акције прикупљања пара да се Порошенку купе нове чарапе.
Україна та США розвинуть стратегічне партнерство – зустріч Президентів Порошенка та Обами https://t.co/YCO1ueyKbk pic.twitter.com/SIAcWda55E
— APU (@APUkraine) April 1, 2016
У пролеће ове године, Порошенко се на сусрету са америчким председником Бараком Обамом појавио у изгужваном оделу и прашњавим ципелама, због чега је такође био изложен руглу.
У новембру 2015. године, током Порошенкове посете Холандији, пажњу се привукле његове изгужване панталоне.
Модни стилисти кажу да је недопустиво да се председник једне државе на такав начин појављује у јавности. Критичари сматрају да одговорност за то сноси председникова служба протокола, али и прва дама.
Модни експерти истичу да је Марина Порошенко увек беспрекорно одевена, што се не би могло рећи за њеног супруга и саветују јој да поведе више рачуна о његовом изгледу и уредности, с обзиром на то да он представља „лице своје државе“ и да тиме шаље одређену поруку свом народу и целом свету.
Стручњаци такође наглашавају да се таквом појавом показује и непоштовање према друштву.
Осим гардеробе, сматрају они, важни су и манири који такође шаљу одређену поруку.
Бурну реакцију међу Украјинцима Порошенко је такође својевремено изазвао и током посете Аустралији, када се поклонио почасној гарди, што није у складу са протоколом када је реч о радној посети.
У Порошенко носок порвался pic.twitter.com/BHijITRzqF
— Alexey (@Alekzzzzz) July 8, 2016
Његов дубок наклон корисници друштвених мрежа су жустро коментарисали и посаветовали су председнику земље да „престане да се клања и научи да живи исправљених леђа“.
Према дипломатском протоколу наклон не би требало да прелази 15 степени и допуштен је само у тзв. церемонијалним приликама.