Иванцов је рекао да су амбасадори Управног одбора ПИК-а данас у Сарајеву имали редовни састанак на којем је тема био референдум у Републици Српској најављен за 25. септембар.
„Нови елемент у целој ситуацији су две одлуке Уставног суда БиХ у вези са референдумом“, навео је амбасадор Иванцов.
Руски амбасадор је нагласио да су за текст заједничке изјаве били амбасадори САД, земаља Европске уније, Јапана и, наравно, Турске.
„Као и у неколико наврата раније одбили смо да дамо сагласност за ту изјаву. Разлог за то је наш став и виђење развоја ситуације у БиХ након одлуке Уставног суда БиХ из новембра 2015. године“, нагласио је Иванцов.
Он је истакао да остали амбасадори у ПИК-у гледају на питање референдума само из чисто правног и процедуралног угла, односно да је неопходно стриктно се држати слова закона што за резултат има изјаве у којима се констатује неопходност провођења одлука Уставног суда БиХ.
„Наша позиција не значи да ми, односно Руска Федерација, не поштујемо Уставни суд БиХ, као институцију успостављену Дејтонским мировним споразумом. Ми поштујемо одлуке, али сматрамо да би требало да реално сагледају ситуацију у БиХ“, рекао је Иванцов.
Он је додао да би у обзир требало да се узме и ситуација у земљи, с обзиром на чињеницу да је Уставни суд у основи прогласио нелегалним право једног од конститутивног народа и становништва пола БиХ да прославља свој празник који се обележава већ 20 година.
„Данашњом изјавом ПИК-а се у основи позива Република Српска да се повинује одлуци Уставног суда БиХ и не одржи референдум, те промени закон о 9. јануару као Дану Републике Српске, односно да га укине. Ми са таквом изјавом нисмо могли да се сагласимо“, нагласио је амбасадор Иванцов.
Он је подсетио да је став Руске Федерације да се до решења тог питања дође кроз дијалог и да би међународна заједница требало да олакша и омогући тај дијалог тражећи да се решења постижу компромисом.
„Нисмо за ону врсту компромиса којим се само од Бањалуке тражи деловање, него за компромис свих страна. Нажалост, нису нас послушали у вези са таквим ставом, због чега имамо ситуацију као што је данас“, појаснио је Иванцов.
Он је додао да данашња изјава ПИК-а не смирује, него, управо супротно, распирује страсти и заоштрава стање.
„Ми позивамо људе да разговарају, јер домаћи актери треба да решавају питања, а не да то чини међународна заједница. Чињеница да је 9. јануар прослављан 20 година истовремено представља емотивно и политичко питање за грађане у Републици Српској и БиХ и никада се не сме сагледавати само са правног аспекта“, додао је Иванцов.
Руски амбасадор је нагласио да је став Русије да Уставни суд БиХ никада не би требало да буде коришћен за остваривање политичких поена.