Како је наведено у саопштењу ове НВО, због Јеремићеве кандидатуре за ту важну позицију послата су протестна писма на низ адреса у чланицама УН, а „дубока забринутост бошњачке дијаспоре у Америци“ истакнута је и у састанку са представницима мисије САД при Уједињеним нацијама.
„Док се за највишу позицију у УН боре људи са високим квалификацијама, бивши шеф дипломатије Србије је већ показао у више наврата да није способан да води УН у 21. веку“, наводи председница АЦБХ Мирзета Хаџикадић.
Како се истиче, Јеремић је током обављања функције председника Генералне скупштине тела „константно користио УН као платформу за ширење српске националистичке агенде, организујући веома неприкладне и контроверзне догађаје“.
„У јануару 2013. Јеремић је организовао концерт у седишту УН на коме је српски хор певао ’Марш на Дрину‘, војну песму из Првог светског рата, која је била коришћена као мотивација да се спроводе ратни злочини у БиХ над несрпским цивилима. Српски злочинци су користили песму током рата деведесетих, док су силовали, пљачкали и убијали несрпско становништво у градовима и концентрационим камповима широм БиХ. Чак су власти бивше Југославије забраниле песму због изазивања етничке мржње, а српски парламент је одбио предлог да она постане химна“, наводи се.
Како се додаје, тада је због протеста АЦБХ и других организација генерални секретар Бан Ки Мун упутио извињење у коме је навео да није био свестан значења песме, као и да она није била део планираног програма.
АХБЦ у саопштењу наводи да је Јеремић „изазвао контроверзу“ још једном у априлу 2013. године, када је организовао „запаљиву дебату“ о Хашком трибуналу, а тај догађај је, по њиховом мишљењу, био „увредљив за несрпске жртве геноцида и етничког чишћења у БиХ и Хрватској“.
Поменута невладина организација наводи и да је Јеремић током председавања Генералној скупштини „упоредио Албанце са злим орцима из Толкиновог ’Хобита‘ и јавно изјавио да ће Косово ући у УН ’преко њега мртвог‘“.
Саветодавни одбор за Босну и Херцеговину себе описује као независну, непрофитну организацију посвећену унапређењу интереса босанских Американаца, која ради на побољшању односа између САД и БиХ и залаже се за јединствену, демократску, мултиетничку и неподељену БиХ, с циљем уласка у ЕУ и НАТО.
Саопштење ове организација објављено је након што су британски „Телеграф“ и амерички „Волстрит џорнал“ позитивно писали о Јеремићевој кандидатури.