Прилично изненађује то што садашња Русија представља „значајно смањену варијанту“ Совјетског Савеза. Међутим, управо у губитку старе славе, престижа и статуса, суперсиле и треба тражити разлог брзог Путиновог напредовања, наводи се у чланку. Руси су га дочекали као „осветника за двоструко понижење: историјски пораз СССР-а и хаос првих година постсовјетске Русије“.
Много теже је објаснити разлог популарности изван Русије, наставља аутор. Он сматра да руски председник, као и многи други политички лидери нашег времена, јесте популиста. Притом Тоскано, позивајући се на новинарско истраживање у САД, наводи да у већини случајева једни те исти људи се одушевљавају Путином као лидером и називају Русију опасним противником.
Међу могућим објашњењима Путинове популарности на Западу лист наводи то што он говори „не“ глобализацији и „да“ класичној концепцији суверенитета. Осим тога, руски председник може бити допадљив и као личности, јер је он „прави фрајер“, пише коментатор, упоређујући Путина са америчким глумцем и режисером Клинтом Иствудом.
„У свету где је тероризам претња светских размера, постоји много људи који могу да одоле шарму оштрог лидера, некој врсти политичког Клинта Иствуда који уништава зле људе, не обраћајући пажњу на мале ствари“, наводи се у чланку.
Раније је главни промотер „Формуле 1“ Берни Еклстон изјавио да председник Русије Владимира Путина може упоредити са бившим премијером Велике Британије Винстоном Черчилом.