„Ситуација је била статична више од две године — владина армија, опсада ДАЕШ-а. И ништа. Ако је то грешка после два дана обавештајног рада и навођења циљева, онда желимо то да истражимо“, рекао је Лавров на конференцији за медије у Уједињеним нацијама, коментаришући изјаву представника Централне команде Оружаних снага САД да је циљ изабран после дводневног осматрања и прикупљања обавештајних података.
Представник Министарства одбране Русије Игор Конашенков раније је саопштио да су авиони међународне антитерористичке коалиције 17. септембра извели четири ваздушна напада на сиријску армију коју су опколили припадници ДАЕШ-а у области аеродрома Дејр ел Зора. Погинула су 62 војника, а око 100 људи је рањено.
Централна команда САД је саопштила да Америка признаје да је извела ваздушне нападе код Дејр ел Зора, али тврди да је претходно информисала Москву о тим нападима и да је прекинула бомбардовање чим је од Русије сазнала да је у тој области сиријска армија.
Тешко је схватити ко у САД доноси одлуке када је реч о размени обавештајних података са Русијом о Сирији и „нешто ту није у реду“, рекао је Лавров.
Шеф руске дипломатије је, такође, изјавио да је затражио да се омогући приступ месту инцидента са хуманитарним конвојем УН код Алепа, како би се установило шта се догодило.
У уторак током ноћи заједнички конвој Сиријског арапског Црвеног полумесеца и хуманитарних организација УН нападнут је у области Урум ел Кубра, северозападно од Алепа. У конвоју је био 31 камион који је превозио помоћ за 78.000 људи.
Према подацима Међународног комитета Црвеног крста, 18 камиона је уништено, погинуо је један сарадник сиријског Црвеног полумесеца, као и најмање 20 цивила. На возилима конвоја биле су ознаке УН и САЦП, а дозволу за пролазак је добио од Дамаска и наоружане опозиције.
„Веома је тешко утврдити какво је наоружање коришћено за напад. То је могла бити бомба из ваздуха, артиљеријски напад, напад авијације. Потребно је пронаћи остатке муниције. Замолио сам колеге да омогуће приступ месту инцидента како би се почела поштена, отворена истрага“, рекао је Лавров и додао да га је амерички државни секретар Џон Кери уверио да су САД заинтересоване да се установе узроци тог инцидента.
Министарство одбране Русије саопштило је да је беспилотна летелица америчке коалиције, која може да изводи нападе из ваздуха, летела изнад области у којој је била колона возила. Пентагон је навео да авијација коалиције није летела изнад области у којој је нападнут хуманитарни конвој. Ипак, према наводима Министарства одбране Русије, амерички дрон је напустио зону напада на конвој пола сата после инцидента.
Руски министар је, такође, истакао да Русија никада није говорила о „плану Б“ о Сирији.
„Ми немамо план Б. Уверен сам да је то зато што не може да буде војног решења ове кризе“, нагласио је Лавров.
„Никада нисмо помињали план Б. То су радили наши партнери, мада је потом уследио деманти. Верујем Џону Керију када каже да не може бити војног решења“, рекао је Лавров.
Коментаришући проблем поделе на терористе и умерену опозицију у Сирији, Лавров је рекао да се нада да он нема везе са евентуалним постојањем „плана Б“.
„Очигледно је да је потребно додатно учврстити поверење међу спољним играчима. Тада ћемо се потрудити да постигнемо резултат. Али ако то нису неспособност и одсуство жеље, надам се да то није тако, не желим у то да верујем, тада је закључак само један — негирања плана Б нису потпуно искрена“, рекао је Лавров.