У насумичној анкети коју је Спутњик спровео на улицама главног града Републике Српске није било ниједног грађанина који је рекао да неће изаћи на бирачко место.
Вукоје Поповић, привредник из Бањалуке, овако објашњава за Спутњик значај референдум:
„Учесник сам рата, ову сам земљу бранио. Излазим на референдум и као Србин, и као градитељ. За нас Србе овај дан је од непроцењивог значаја.“
Пољопривредник Славко Лукић уверен је да ће сви Срби сигурно изаћи на гласање и наглашава да тај дан за Србе значи све.
„Узимали су нам га многи, а сада више неће моћи јер ће донети закон који ће га штитити. Слави се и грађанима Српске ће бити пуно срце. Сада када не би изашли на референдум узимали би нам мало по мало наша обележја, а Срби то никако неће дозволити“, каже он.
Лукић истиче да Срби треба да ставе до знања да су спремни да се супротставе угњетавању које им странци намећу већ годинама.
Марко Ђокић ради у Немачкој, а у Бањалуку је специјално дошао да гласа. За Спутњик каже да је за њега Република Српска светиња.
„Борили смо се за ово и странци треба да почну да нас уважавају. Нико не брани муслиманима да славе 1. март, па ни нама нико не треба да брани да славимо свој дан. Испало је да муслимани у Републици Српској имају већа права него Срби у Федерацији“, каже Ђокић.
Томислав Јовичић, правник, уверен је да свако ко је Србин сутра мора да изађе сутра на референдум.
„Онај ко би остао и седео код куће стварно би погазио све жртве које су пале за државност Републике Српске“, поручује Јовичић.
Он додаје да у граду не постоје никакве тензије и да грађани верују органима реда да ће спречити било какав евентуални инцидент.
Студенткиња Вера Марковић каже да ће сви они које она познаје изаћи на референдум.
„То је наше право и обавеза, ако ни због чега другог, онда због своје земље. Данас је у Бањалуци прилично весело. И треба тако да буде, имамо чему да се радујемо“, каже наша саговорница.
Она је уверена да ће све протећи у најбољем реду и не обазире се на упозорења неких аналитичара на напетост у региону.
Адекватне мере безбедности
Синиша Каран, председник Комисије за спровођење референдум, каже за Спутњик да има пуно поверење у Министарство унутрашњих послова, које је предузело све мере безбедности.
„У организационом смислу и броју оне су сличне онима које су предвиђене и за локалне изборе наредне недеље“, наводи Каран, коментаришући чињеницу да је Министарство унутрашњих послова у Републици Српској подигло ниво безбедности због информација да би поједини радикални кругови могли угрозити институције Српске или места одређена за одржавање референдум о Дану Српске.
Каран је истакао да су, што се тиче Комисије за спровођење референдум, такође завршене све припреме које су протеклих дана биле изузетно интензивне, те да ће сутра у 7 часова бити отворено 1.886 бирачких места, а да ће грађани моћи да гласају до 19 часова.
„Ми испред Комисије упућујемо апел свим грађанима, без обзира да ли ће гласати или не, да мирно и достојанствено спроведу овај празник демократије“, рекао је Каран.
На питање какав одзив на референдум очекује, Каран је истакао да се Комисија није бавила тим питањем.
„Нисмо вршили никакву кампању нити истраживања. Само подстичемо грађане да изађу и остваре своје уставно право. Ово је највиши вид демократије који се остварује први пут у дејтонској БиХ“, рекао је председник Комисије за спровођење референдума.
Бивши министар унутрашњих послова Српске, професор Факултета безбедности у Бања Луци Драгомир Јовичић каже да су се органи реда РС добро припремили и да је уверен да ће све протећи мирно.
Он у изјави за Спутњик наводи да су, с обзиром на укупне безбедносне прилике у региону, активности радикалних група увек могуће и да их треба пратити, али да он лично не мисли да ће се било шта десити.
„Превентивно се делује, оперативни подаци постоје и нама свима који живимо у БиХ јасно је да таквих група има и да је, с обзиром на укупни амбијент, активност таквих група актуелна, али верујем да се Министарство унутрашњих послова адекватно припремило за дан референдум“, наводи Јовичић.
Он додаје да је јасно и таквим групама да органи реда прате њихове активности.
Када су такве активности у питању Министарство месецима унапред предузима све неопходне мере и припрема се како би се осигурало да грађани буду безбедни, закључује Јовичић за Спутњик.
Поштовани читаоци, информације из прве руке од наших новинара са терена и најновије вести о референдуму о Дану Републике Српске читајте сутра од раног јутра на порталу Спутњика у вести „ИЗ МИНУТА У МИНУТ: Референдум у Републици Српској“.