Говорећи о интересима Америке, председник је, пре свега, имао у виду економске санкције којима је Ријад запретио Вашингтону, односно продају своје имовине у САД за 750 милијарди долара.
Обама је блокирањем тог закона игнорисао захтеве Американаца, који су повређени у терористичком нападу, да позову на одговорност земљу за коју се претпоставља да је повезана са терористима.
Према објављеним подацима, држављани Саудијске Арабије блиски властима помогли су отмичарима авиона који су извели терористичке нападе.
Један од сведока терористичког напада је и Вилијам Родригес, који је радио у Северној кули Светског трговинског центра и помогао да се евакуишу људи из запаљеног здања.
„Веома је тужно то што је председник пренебрегао животе три хиљаде погинулих Американаца и још десетина хиљада људи који су повређени у терористичким нападима 11. септембра“, каже Родригес.
„Ако вршите злочин у другој земљи, дужни су да вас одмах, у складу са законом, изведу пред суд и да вам прочитају оптужницу. У овом случају су недопустиви двојни стандарди. Повређени и породице жртава морају да бране своја права“, навео је Родригез.
Током истраге о терористичком нападу америчке власти нису журиле да изнесу оптужбе на рачун Саудијске Арабије.
Овог пролећа, када су сви очекивали да буду објављене тајне странице извештаја, у којима је могао да буде споменут и Ријад, Вашингтон је тврдио да нема доказа о учешћу саудијске владе у терористичким нападима.
„Просто је узнемирујуће што се то догађа у Сједињеним Америчким Државама. И у свакој другој земљи на свету то би изазвало скандал, људи би тражили од лидера државе да објави те информације. Амерички народ треба да сазна истину“, каже Рики Десантис, који је преживео нападе на куле-близнакиње.