Коментаришући позив Тужилаштва БиХ Милораду Додику поводом, како се наводи, неизвршавања одлука Уставног суда БиХ, Врањеш је рекао да није први пут да Сарајево покушава путем тужилаштва да на неки начин омете политички рад председника Додика.
„Претпостављам, председник Додик се још није изјаснио о овом питању, да ће његов одговор бити као и до сада, а то је да ће изјаву, слободно дати на територији Бањалуке, али свакако неће ићи у Сарајево."
Оно што је јако важно кад је у питању Тужилаштво БиХ, да је Република Српска, већ у оном првом референдуму, довела у питање суд и тужилаштво БиХ, као неуставне категроје које су настале, односно институције које су настале одлуком, самовољом или правним насиљем високох представника и БиХ, сматра Врањеш.
„То је толико парадоксална ситуација, да ми данас чујемо како то исто Тужилаштво, које је настало кршењем Дејтонског споразума, планира да саслуша господина Додика, зато што је тобоже Додик начино кршење Дејтонског споразума. То је ситуација из неког романа, типа „Квака 22". Значи у потпуности парадоксална, посебно кад знамо да до данас више од 90 одлука Уставног суда БиХ, никад није имплементирано. И никада нисмо видели то исто тужилаштво БиХ да реагује", објашњава Врањеш.
Врањеш сматра да ће, ако тужилаштво БиХ настави „овим путем уз снажну подршку Међунарадне заједнице" Српска добити додадни аргумент да настави истим путем.
„Република Српска је изабрала демокраксе тековине, демократксе алате да се бори за своју позицију, никако силу, никако претње, никаква прегласавања, никаква „завртања руку", него у потпуности демократске алате, о којима смо толико учили ових двадесет година и то је наш једини одговор на ова питања", каже он.
Врањеш напомиње да ће на, како је рекао, на све авантуризме Сарајева, одговор бити демократска реакција.
„Ми морамо да кажемо да се одговор на ово ваше питање крије у суштини у синоћној изјави председника Додика који је рекао да ово сигурно неће бити последњи референдум ако се ти притисци и та лоша пракса наставе. И да ћемо сигурно наставити…. Ако се настави овим путем, имаћемо сигурно наредни референдум о правосуђу БиХ. Ако се тако настави, следеће године ћемо можда имати референдум о самосталности РС. Године 2018. можда о независности… Онда је важно да се постави питање, ко онда оваквим потезима који изазивају овакве, рекао бих демократске реакције у РС, руши БиХ", закључује Врањеш.