Тако Владе Симовић, политиколог из Бањалуке види 25. септембар, један од важнијих датума међу грађанима Републике Српске, када се 99,81 одсто грађана изјаснило да би 9. јануар требало да се слави као Дан Српске.
Писање бошњачког „Аваза“ да САД остају при ставу да организатори овог, како се наводи, илегалног референдума треба да сносе последице, Симовић каже да је то формално правно могуће.
„Према члану шест устава БиХ каже се да су одлуке Уставног суда коначне и обавезујуће. Међутим, одлука је била и да се привремено стопира референдум и та одлука је била више мишљење него одлука. Кад су рекли — не можете сада у изборној кампањи — донекле су били у праву јер могуће је кршити принципе понашања. У том смислу је могуће да РС и њени лидери позициони и опозициони буду кажњени“, каже Симовић.
Он сматра да је то жеља дела бошњачке јавности и истиче да је то мањина која потенцира да међународна заједница направи од РС северни Кипар, „изолациону зону по моделу из рата, један шумски и недемократски злочиначки простор“".
„Међутим РС је референдумом показала да то није, показала је висок степен пристојности, висок степен политичке културе. Као да је референдум у Швајцарској, нисмо направили фаму око тога, нико у РС није ликовао због победе, а могли су. Понашали смо се као у Лозани, и то мора да фаворизује РС и то морају да схвате у међународној заједници“, каже Симовић.
Политиколог из Бањалуке објашњава да су могућа два сценарија. Да се игнорише одлука и да се види да ли ће инострани фактор покушати да нешто у виду санкција наметне у РС. Међутим, Симовић сматра да то није реално јер постоји апсолутно јединство свих релевантних политичких партија са седиштем у РС.
„Инострани фактор је свестан да уколико радикално уђе у санкционисање, отвара простор за геополитичко усложњавање и за Србију и за Русију. Истовремено, РС је свесна да је овим референдумом направила велики корак и свесна је да је то максимум и да неће ићи даље у политици која може битно да је кошта. Уверен сам да ће морати да седну за преговарачки сто, при чему ће вероватно инострани фактор да посредује, а решењем неће нико скроз да буде задовољан. То је била пракса и до сада“, каже Симовић.
Наш саговорник очекује да Бошњаци и Хрвати спусте лопту и подсећа да је још трауматичније било са укидањем грба РС, али и да је тада постигнут компромис.
„Тако ће бити и са даном, можда ће да се преименује или да се преиспита одлука Уставног суда, а најважније је да је све прошло у миру да се изборна кампања наставља. Многе ствари биће јасније тек у децембру када се заврши изборни циклус везан за локалне изборе“, каже Симовић.
Он закључује да је РС показала да има храброст и да доноси одлуке и да за њих консултује своје грађане.