Прелиминарне анализе делова и података који су засад на располагању показују да је разлог за хаварију била рупа у систему напајања хелијумом у резервоар са течним кисеоником. Хелијум је неопходан како би се одржавао притисак у резервоару.
„То се догодило због проблема код напајања хелијумом. Претпостављам да је управо повишени притисак изазвао експлозију. Укупно гледано, број успешних лансирања ракете ’Фалкон 9‘ није на завидном нивоу. Од 29 лансирања, три су била неуспешна, а то чини више од десет одсто, и то је превише за савремене носаче ракета. Мислим да је то највећи проблем фирме ’Спејс икс‘ и самог оснивача фирме Илона Маска“, каже за Спутњик експерт Лоран де Анђелис, аутор књиге „Водич о носачима ракета“.
Верзија коју је објавила фирма „Спејс икс“ се сматра главном, а до закључака су експерти дошли тако што су анализирали податке добијене из више од 3.000 сензора, као и прегледајући многобројне видео-снимке, фотографске и аудио-материјале.
„Требало би поменути да неки амерички сајтови не говоре уопште о неуспешно лансираној ракети на тај начин. Овде се не ради само о неуспеху, већ о нечем још озбиљнијем, јер је дошло до експлозије. Требало би подсетити да се експолозије ракета на лансирној платформи у данашње време ипак веома ретко дешавају“, објашњава Де Анђелис.
Експлозија на космодорму рта Канаварал се догодила током прелиминарних тестова носача „фалкон 9“, који је требало да понесе и лансира израелски сателит „амос 6“. Ракета и сателит су потпуно уништени, а сама лансирна платформа је такође претрпела значајно оштећење.
„Имајући у виду да су ’фалкон‘ лансирали са платформе на рту Канаверал на Флориди, мислим да је боља опција било лансирање са морске базе“, говори Де Анђелис.
После две експлозије за мало више од једне године, Фалкон више нема права на грешку. Још једно неуспешно лансирање ће довести до још великих проблема, с обзиром да осигуравајуће компаније неће више имати поверења у Спејс икс.
Спејс икс се бави транспортом терета, а у плану је и транспорт људи у свемир. У историју је своје име уписала, као прва компанија која је успешно доставила терет на Међународну свемирску станицу лансирањем ракете Фалкон 9, 2012. године.