„Русија је одавно нуклеарна сила. Али недавно звецкање оружјем Москве и стварање нових нуклеарних система (наоружања) поставља озбиљна питања о њеној посвећености, као лидера, стратешкој стабилности, о њеном поштовању давно установљених правила коришћења нуклеарног оружја и о томе да ли поштује ту велику пажњу којом су лидери времена Хладног рата прилазили употреби нуклеарног оружја“, изјавио је Картер током састанка са војницима у Северној Дакоти.
Друга земља која изазива забринутост САД је Северна Кореја, истакао је Картер и додао да управо за заштиту од ње Вашингтон распоређује одбрамбени ракетни систем у Јужној Кореји.
Картер је уверен да не само да ће „сваки напад на САД или њене савезнике бити одбијен, већ ће и свака употреба нуклеарног оружја добити супериорни и ефикасни одговор“.
„Русија и Северна Кореја су једине две земље које се, иако веома различите, истичу у тренутној нуклеарној ситуацији“, истакао је он.
Шеф Пентагона рекао је да САД сарађују са НАТО савезницима како би „држале Русију подаље од идеје употребе нуклеарног оружја у сукобу са НАТО-ом“.
„Ми не тражимо такве сукобе и настојим да их спречимо“, рекао је он и објаснио да се за то користи широк спектар војне опреме и наоружања, укључујући и стратешке бомбардере и крстареће ракете.
За разлику од Русије и Северне Кореје, Картер је навео као пример Индију и Кину које се, како он сматра, „понашају одговорно и професионално“ у нуклеарној области.
Што се тиче Ирана, Картер је подсетио да су његове нуклеарне амбиције сада ограничене споразумом постигнутим прошле године. Картер је поменуо и Пакистан, чије нуклеарно оружје није усмерено директно на САД, али са којим Вашингтон стално ради у овој области „за обезбеђивање стабилности“.
Раније је заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков изјавио да изјаве Запада да је Москва у својој војној доктрини појачала подршку за нуклеарно оружје не одговара стварности.
Северна Кореја је 9. септембра објавила да је успешно извела још једну нуклеарну пробу, експлозивне снаге десет килотона.