Експерименти за истраживање извршени су на ролеркостеру у „Дизниленду“, на којем је положај седишта помогао да се камен избаци у 63,89 одсто случајева када су особе седеле позади, а 16,67 одсто када су седеле напред.
Истраживачи су створили имитацију функција људског тела тако што су направили вештачку реплику бубрега, напунили га правим каменом из бубрега и ставили их у ранац на нивоу бубрега.
Сматрано је да је камен „прошао“ у зависности од тога да ли се налазио у силиконском бубрегу на крају вожње.
„Оно што је невероватно је да је у року од само неколико вожњи било очигледно да постоји огромна разлика у стопама пролаза у зависности од седишта на предњем или задњем делу ролеркостера“, рекао је за „Атлантик“ др Дејвид Вартингер, професор урологије на Државном универзитету у Мичигену, који је коаутор студије, и додао да је „било много трескања у задњем делу ролеркостера“.
Након 200 вожњи са камењем различите величине и облика, истраживачи су открили да се експеримент показао најефикаснијим за мање камење у бубрегу. Вартингер је рекао Ен-Би-Сију да би камен већи од 4 или 5 мм могао да се заглави и „тада бисте се осећали као да рађате бодљикаво прасе“.