У чланку се наводи да је централна тема дебате око америчког „плана Б“ у Сирији улога ЦИА и њених регионалних партнера. Расправља се има ли сврхе да се побуњеничким групама одобри гранатирање артиљеријских положаја владиних трупа.
Бела кућа се снажно противи снабдевању опозиционих снага преносних ракетних противваздушних система, међутим званичници администрације кажу да се у актуелној дебати говори о испоруци „мање мобилних“ система са „мањим ризиком“ да ће оружје пасти у руке терориста.
Заједно са иницијативама које се тичу ЦИА, Вашингтон разматра могућност снабдевања оружјем високе прецизности преко својих регионалних партнера, на пример, преко Турске и Саудијске Арабије.
„Неки званичници сматрају да је време за усвајање ових мера изгубљено, а да администрација треба да размотри директну америчку војну акцију против Асадовог режима“, наводи се у чланку.
Истовремено, предлог за директну војну интервенцију има много противника у Белој кући који се боје повећавања ризика од сукоба са Русијом.
Војни саветници Барака Обаме и представници обавештајних служби су у фебруару позвали америчког председника да развије алтернативни план за помоћ сиријској опозицији, наводи лист. Од 2013. године званично је на снази тајни програм подршке сиријским побуњеницима у оружју.
Главни заговорници спровођења војног сценарија су директор ЦИА Џон Бренан и амерички министар одбране Ештон Картер, додаје „Волстрит џурнал“.
У среду је амерички Стејт департмент саопштио да је у телефонском разговору државни секретар Џон Кери обавестио шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова да се Вашингтон спрема да суспендује билатерални дијалог о Сирији, укључујући и успостављање заједничког центра за спровођење примирја, „ако Русија не предузме хитне кораке за заустављање офанзиве у Алепу и обнову престанка непријатељстава“.