Русија схвата да САД од почетка нису желеле да поделе терористе Нусра фронта од умерене опозиције, рекао је Лавров у интервјуу за Би-Би-Си.
Руски министар је, међутим, истакао да ће одржати још једну рунду преговора са својим америчким колегом Џоном Керијем у петак.
Они ће, између осталог, расправљати о раздвајању умерене сиријске опозиције од терориста Нусра фронта.
Руски шеф дипломатије сматра да је споразум Москве и Вашингтона о Сирији и даље на снази.
„Не“, рекао је Лавров одговарајући на питања новинара да ли је примена споразума Русија—САД о Сирији обустављена.
„Он није прекинут, и када смо се састали у Њујорку, изјавили смо да смо спремни да спроводимо одредбе документа који смо договорили, под условом да не буде кашњења у раздвајању умерене опозиције од терориста“, констатовао је руски министар.
Он је додао да Русија у Сирији не користи оружје забрањено међународним правом.
„Ми не користимо никакву муницију коју забрањује УН. Можете бити сигурни у то“, рекао је Лавров.
Пре него што се Москва оптужи за ваздушне нападе на цивилна насеља у Сирији, требало би да се дају „убедљиви докази“, сматра Лавров.
Одлазак Асада није био услов споразума о Сирији
Одлазак председника Сирије Башара Асада никада није био услов споразума о Сирији, рекао је Лавров.
„Почевши од првог документа о Сирији, Женевског комуникеа из јуна 2012, ми смо учинили све да се уверимо да влада сарађује. Они су потписали тај документ неколико дана након његовог доношења… Тек након више од годину дана сиријска опозиција невољно је изјавила да је спремна да подржи тај документ ако Асад оде, што није био један од услова“, истакао је Лавров.
Што се тиче борби против терориста у Сирији, споразум Русије и САД о примирју у Сирији не подразумева прекид борбе са Нусра фронтом, рекао је руски министар.
„Прекид непријатељстава никада није предвиђао прекид борбе против ДАЕШ-а и Нусра фронта“, истакао је Лавров.
19. септембра у Сирији истекао је рок режима прекида ватре. Руска страна истакла је да га је поштовао само Дамаск, а опозиција и различите терористичке групе користиле су га за прегруписавање снага.
О нападу на хуманитарни конвој
Оптужбе на рачун Русије за гранатирање хуманитарног конвоја у Алепу нису потврђени доказима. Москва чека резултате истраге УН, рекао је Лавров.
„Уколико постоје јасни докази да је то учинила руска војска, желео бих да видим те доказе“, изјавио је Лавров.
Он је додао да ће Русија пратити како се одвија истрага УН о гранатирању конвоја.
Изјаве САД о могућим терористичким нападима у Русији — неприхватљива претња
Изјаве САД о могућим терористичким нападима у Русији због акција у Сирији су неприхватљива претња, рекао је руски министар.
„Ово је неприхватљива претња. Могуће је да је то сигнал за почетак за оне који желе то да ураде“, сматра Лавров.
Раније је портпарол Стејт департмента Џон Кирби изјавио да ће у случају наставка рата у Сирији терористи наносити ударе на руске интересе и градове, а Русија ће наставити да „шаље кући своје војнике у врећама“ и да „губи ресурсе, а можда и авионе“.
О МХ17: Не треба извлачити превремене закључке
Превремено је извлачење некаквих закључака о узроцима рушења МХ17 у Донбасу док истрага не буде завршена, сматра руски министар.
„Што се тиче техничких детаља и доказа на које се позива истрага, они су зановани на видео-снимку са друштвених мрежа и сведочењима неименованих сведока. Али сами истражитељи су изјавили да истрага није завршена и да намеравају да је наставе. Обезбедили смо велику количину материјала и надамо се да ће их они, пре или касније, узети у обзир“, истакао је Лавров.
„Истрага још није завршена и говорити о томе ко је крив а ко не, чак и са те тачке гледишта, јесте превремено“, додао је Лавров.