Николић је истакао и да Србија жели да буде пуноправни члан Европске уније, али да никада неће признати независност Косова и Метохије.
„Апелујемо на све политичке чиниоце да свађе и историју оставе иза нас и да се окренемо сарадњи“, рекао је Николић, додавши да се Србија бори за право да сама бира пријатеље, као и против јасно исказане намере да поново буде увучена у сукоб у региону.
Николић је на скупу посвећеном очувању достојанственог сећања на убијене на стратишту у Јајинцима рекао да је Србија данас након више од две деценије поштована и уважавана и да је посебна и обавезујућа борба била да се не дозволи ревизија историје у вези са узроцима Великог рата.
„Стогодишњица од његовог почетка је за нама, а наша одлучност и доследност спречила је да се на Србију свали историјска одговорност и изједначе све стране у кривици. Да смо дозволили да таква стигма падне на наше херојске претке, саучествовали бисмо у злочину и неправди огромних размера“, рекао је Николић.
Истакавши да то није једина битка која се води, Николић је рекао да је посебно важна битка за Косово и Метохију, „да не дозволимо улазак самопрокламоване државе КиМ у Уједињене нације“.
„Ми ћемо следеће године поново да се боримо да Косово не постане члан Унеска. Водимо битку и за опоравак српске економије, за отварање нових радних места“, истакао је Николић.
Он је нагласио да сећање на прошлост обликује будућност коју Србија гради у миру и слози и разумевању својих грађана.
„Сећање на невине жртве које су заувек остале овде Србија брани и чува, напредујући као држава и друштво, не одричући се идеја мира и слободе што су наше одређујуће речи — и из прошлости и у будућности подједнако“, истакао је Николић.
Државна комеморативна свечаност посвећена очувању сећања на убијене на стратишту у Јајинцима код Београда почела је одавањем поште страдалима у Другом светском рату, а председник Николић положио је венац на спомен обележје.
Пошту страдалима у Јајинцима одали су и представници дипломатског кора и удружења грађана, а у име Владе Србије венац је положио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
У Јајинцима су немачке снаге убиле скоро 80.000 људи од 1941. до 1943. године, од којих су многи били заточеници оближњег логора на Бањици.