Међу њима су измене споразума о уништењу вишка плутонијума између Русије и САД и смањење војне инфраструктуре САД у чланицама НАТО-а.
Такође, међу условима су и потпуно укидање санкција и компензација за трошкове настале због санкција.
Руски услови су наведени у закону којим се суспендује досадашњи споразум.
Обустављање споразума је, према речима шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова, изнуђена мера.
„Анализирали смо овај споразум као један од важних корака на путу ка нуклеарном разоружању“, наведено је у коментару Лаврова, објављеном на сајту Министарства иностраних послова Русије.
„Нажалост, у последње време, САД су предузеле низ непријатељских корака према Русији. Пре свега, под измишљеним изговорима, Вашингтон је увео економске и друге санкције великих размера против Русије. Почело је јачање војне инфраструктуре НАТО-а и бројности америчких војника у близини руских граница. САД и њихови савезници отворено, без зазора, саопштавају да прелазе на политику ’обуздавања‘ према Русији. Чак већ прете терористичким нападима у руским градовима“, додао је Лавров.
Према његовим речима, Москва не избегава своје обавезе у области нуклеарног разоружавања.
„Желео бих да нагласим да Русија не избегава своје обавезе у области нуклеарног наоружања, укључујући смањење количине нуклеарних материјала употребљених у оружаним програмима. Руски плутонијум, за који је саопштено да више није неопходан за циљеве одбране, остаће изван оружане делатности“, наведено је у саопштењу руског министра.
Члан друштвеног савета корпорације "Росатом" Валериј Meњшиков каже да иако је Русија суспендовала споразум са САД, Москва ће и даље поштовати део споразума који се односи на њене обавезе.
Meњшиков за Спутњик објашњава у чему је пробелем.
„Ако смо спалили гориво у реактору, немогуће је вратити плутонијум. А Американци мешају плутонијум са одређеним хемикалијама и чувају у складиштима, а то значи да постоји могућност да се плутонијум одвоји од других хемикалија и да се поново користи. Значи, Русија поштује споразум, а Американци "муљају".
Тиме што ће поштовати део споразума, према његовим речима, Русија поручује да САД поступају непоштено када је реч о смањивању нуклеарних капацитета.
„Очекујем да ће реаговати и Међународна агенција на нуклеарну енергију", закључује он.
Руски председник Владимир Путин потписао је раније данас декрет којим се суспендује споразум Русије и САД о уништењу вишка плутонијума, а као разлог су наведене „непријатељске акције САД“. Тиме је суспендован споразум Москве са званичним Вашингтоном о уништењу плутонијума, потписан 2000. године.
Одлука о суспензији је објашњена „непријатељским акцијама САД“ против Русије и тиме што Вашингтон није поштовао одредбе споразума.
Поменути споразум се заснива на преговорима из деведесетих година, када су нуклеарне силе САД и Русија одлучиле да спрече поновно коришћење плутонијума из демонтираних нуклеарних бојевих глава тако што ће га уништити. Споразум обавезује земље-потписнице да плутонијум униште како он више не би био употребљив као нуклеарно наоружање.