Према извештају ових експерата, они су проучавали видео-снимак направљен руских дронова који су пратили конвој, на коме се јасно види да „аутомобил са приколицом носи минобацач великог калибра“. Такође су истакли да су терористи Нусра фронта били активни у региону када је конвој нападнут.
Експерти су анализирали снимке и фотографије напада и дошли до закључка да је „напад“ инсцениран: посебно, кабина једног камиона није погођена, док је њен терет уништен. Осим тога, рупе од наводне муниције на камионима прекривене су рђом, а пут није оштећен, што би морало да буде другачије у случају правог ваздушног напада.
Степен оштећења у супротности је са верзијом ваздушног напада: експлозија у затвореном простору би барем преврнула камионе са теретом, док би експлозија оставила крхотине у зидовима околних зграда. Али судећи по фотографијама, камиони су само изгубили своје цераде, а њихове гуме остале су нетакнуте, картонске кутије остале су на својим местима, а околне зграде немају пукотине.
Стручњаци су такође збуњени због кратера који је наводно настао током ваздушног напада.
„Централни део кратера повлачи објекте унутра, уместо да их расејава около. Да ли је то црна рупа?“
„У прегледу ове прелиминарне анализе може се закључити да се ради о добро припремљеном инсценираном или лажном нападу“, наводи се у извештају.
Дипломатски извори изјавили су за агенцију РИА Новости да је овај извештај упућен представницима Сједињених Америчких Држава који су „изразили неслагање са закључцима“.