АФП напомиње да „обесхрабрујући“ глас чланице која има право вета не значи неминовно и крај за неког кандидата и да би могао, уместо тога, да отвори врата за преговоре.
Јуче је, како се наводи, група невладиних организација „1 за 7 милијарди“, које се боре за транспарентност, упутила писмо амбасадорима пет сталних чланица СБ УН апелујући на њих да не тргују подршком кандидатима.
Нови шеф УН мора да буде у стању да изабере јак тим који неће бити именован „као резултат политичког договарања“, рекао је члан те кампање Бил Пејс у писму, преноси француска агенција.
Данашње гласање ће, као и претходно, бити анонимно, али ће сталне чланице Савета безбедности које имају право вета имати гласачке листиће у боји.
Негативан глас на обојеном листићу неке од пет сталних чланица УН — САД, Русија, Кина, Велика Британија и Француска — значио би да се кандидат потенцијално суочава са ветом, због чега се ово гласање сматра најважнијим до сада, пренео је раније Ројтерс.
Сталне чланице ће имати розе листиће, док ће осталих десет чланица СБ УН користити беле листиће.
За место генералног секретара УН тренутно се надмеће десет кандидата.
У претходном петом кругу гласања, бивши португалски премијер Антонио Гутереш је освојио 12 позитивних, два негативна и један неодређени глас, а кандидат Србије Вук Јеремић осам позитивних, шест негативних и један неодређени глас, чиме је први у групи кандидата из источне Европе на коју је, по неписаном правилу ротације, сада ред да дâ генералног секретара.