Убедљиво највише речи двојица ривала потрошила су на расправу око тога ко ће се од њих, кад победи на изборима, агресивније и одлучније обрачунати с Москвом. Измишљали су чињенице, збијали шале, цитирали непостојеће руске пословице… Једна од главних тема, разуме се, био је руски председник Владимир Путин.
„Ви момци баш волите Русију?“, упитао је Тим Кејн (циљао је на Мајка Пенса и Доналда Трампа), чиме је свог супарника прекинуо практично у пола излагања, и покренуо „руску лавину“ која је потрајала малтене до краја емисије. „Па шта сад хоћете, обојица сте рекли да је Владимир Путин бољи лидер него наш председник!“, наставио је демократски кандидат за потпредседника САД.
„Доналд Трамп не престаје да хвали Путина. Јасно је да у Русији има пословне интересе који су повезани с њиховим председником“, наставио је Кејн, упркос томе што је Трамп у недавном ТВ дуелу са Хилари Клинтон изјавио да никада није упознао руског председника, и да нема никаквих пословних веза с Русијом.
Потенцијални будући потпредседник Клинтонове рекао је да је Путин „диктатор, а не лидер“, и да онај ко мисли другачије „или није прочитао руску историју, или није прочитао Владимира Путина на начин на који је то успела Хилари Клинтон“.
Додуше, признао је да Вашингтон и Москва морају да сарађују у многим питањима, и да постоје неке области у којима би та сарадња могла несметано да се одвија.
У једном тренутку, размена увреда двојице противкандидата, повремено „гарнирана“ именом и презименом руског председника, потрајала је чак 20 минута. Тензија је малкице спласла тек кад су поменуте нејасноће око Трампових пореских пријава.
#KaineVsPence: Quiet but controversial men square off in veep debate #VPDebate https://t.co/bfVRvJmmt5 pic.twitter.com/l43UAE8qkU
— RT America (@RT_America) October 4, 2016
Све у свему, мора се признати да је Мајк Пенс, републиканац, много више вређао руског председника од демократе Тима Кејна — користио је речник раван Трамповом.
„Тај мали силеџија, тај руски лидер, неће тај диктирати никакве услове Сједињеним Државама!“, режао је Пенс у камеру док је говорио о Сирији. „Ми морамо да у читаву ту ствар улетимо, и то широких рамена, као прави лидери, као прави Американци!“
Пенс је, кажу аналитичари, одлично искористио прилику и током дебате поновио да се — као и Трамп — залаже за повећање војног буџета САД. Поменуто „мишићаво америчко лидерство“ почиње од реорганизације америчких оружаних снага. „Руси и Кинези већ улажу огроман новац у своје армије“, декламовао је Пенс, заборављајући да помене да Сједињене Државе имају војни буџет већи од збирног буџета наредних пет земаља на списку, међу којима су и Русија и Кина. „Никада, још од Другог светског рата, нисмо имали мање војника!“, вајкао се републикански потпредседнички кандидат.
Пенс је изразио и уверење да САД треба да буду спремне да нападну сиријску армију уколико она настави да буде део, како је рекао, „варваризма који се дешава у Алепу“. Његов рецепт за војно одвраћање Русије? Антиракетни штит у Пољској и Чешкој! Додуше, Хилари Клинтон и Барак Обама су тај пројекат стопирали 2009. године, а пре тога је Вашингтон, због забринутости званичне Москве, саопштио да систем није уперен против Руске Федерације.
А да, још ово: Мајк Пенс се током дебате није фокусирао само на Владимира Путина. Критиковао је и Барака Обаму и Хилари Клинтон због тога што су, како каже, „побудили руску агресију“.
„Главни приоритет Хилари Клинтон док је била на месту државног секретара био је да ’ресетује‘ Русију. Е па, након тог њеног ’ресетовања‘, Руси су извршили инвазију на Украјину и заузели Крим!“, викао је Пенс у камеру. Додуше, заборавио је да помене и веома мутну, али веома активну улогу коју су САД одиграле у Украјини. Та улога је и довела до тога да режим у Кијеву покрене офанзиву на сопствене грађане на истоку земље, и то након што је на власт дошао путем пуча.
„Заборавио“ је да помене и то да су грађани Крима, на референдуму 2014. године, донели одлуку да се то полуострво поново уједини с Русијом.
На самом крају, Пенс је (и буквално) поентирао — критику Обамине спољне политике решио је да илуструје „старом руском пословицом“ која, заправо, уопште не постоји: „Руски медвед никад не умире — он само прелази у хибернацију“, рекао је Трампов потпредседнички кандидат.
Испада, на крају, да је Пенс у једној ствари био сасвим у праву. У јеку дебате, током вербалног напада на супарника, рекао је: „Па ово овде је алтернативни универзум: Вашингтон против реалности!“