„Волео бих да данас имам програме за замену ’Абрамса‘ и ’Бредлија‘ и изложим планове да то урадим“, рекао је генерал-мајор Дејвид Басет, извршни официр програма америчке војске за борбене системе новинарима на годишњој конференцији Асоцијације америчке војске (АУСА). „Али то се не уклапа у опсег инвестиција овог буџета“.
Развијен током ’70-их, главни борбени тенк треће генерације М1 „Абрамс“ налази се у употреби америчке војске од 1980. Тренутна верзија „Абрамса“, М1А2, развијена је 1992. Пентагон тренутно ради на унапређеном тенку М1А3, који ће имати лаки топ калибра 120мм, издржљивије гусенице, лакши оклоп, прецизно наоружање дугог домета итд.
Борбено возило „Бредли“ такође је у војсци неколико деценија, од 1981. Америчка војска планирала је да замени платформу као део програма за копнена возила на навођење будућих борбених система, који је покренут 1999. године и отказан деценију касније. Године 2010. америчка војска покренула је програм копнених борбених возила, који је такође требало да замени „Бредлија“, али је прекинут три године касније.
„Уместо тога, војска постепено побољшава своја оклопна борбена возила да би одговарала све модернијој претњи, на пример, руској породици борбених возила ’Армата‘“, објаснио је војни аналитичар Дејв Маџумдар.
Басет је потврдио да постоји „простор за развијање“ за обе платформе, али је признао да постоји граница на број побољшања која би се могла одрадити на постојећим возилима.
„Чак и постепени развој и унапређење значиће да ће и М1А2 СЕПв.3 и ’Бредли‘ остати јаке машине“, написао је Маџумдар за ’Нешнел интерест‘“. „Да ли ће постепени приступ војске бити довољан да одржи корак са руским и кинеским развојем тек треба да се види, али у текућем буџетском окружењу, ово је најбоље што америчка војска може да уради“.
Крајем 2015. Пентагон је ставио до знања да би агенција требало да успори програме модернизације и среже буџет за истраживања и развој да би испунила услове постављене Законом о националној безбедности 2017.