„Већ постоје примери два насеља. У једном је реализован договор сиријских власти и бораца. Тамо је било око 1.500 бораца који су ометали живот око 50.000 житеља. Влада се са њима договорила да заједно са својим породицама и оружјем нестану из тих области и да их нико неће дирати и пратити. Тако се и догодило. Град је почео да живи нормално: престала је његова блокада, нестала је потреба да се одатле истерују борци. Сада је још једно предграђе Дамаска предмет преговора о истој тој теми“, рекао је Лавров у интервјуу „Првом каналу“.
Он је, такође, скренуо пажњу на то да „западни партнери и поједини ревносни званичници УН, попут заменика генералног секретара УН за хуманитарна питања Стивена О’Брајена, ту праксу осуђују као насилну миграцију“.
„То нема ништа заједничко са оним што се догађа. То што је Де Мистура сада предложио јесте покушај да се искористи та пракса, то искуство које се већ примењује“, нагласио је Лавров.
Говорећи о ситуацији у Алепу, Лавров је рекао да милитанти који остану у том граду након извршења плана специјалног изасланика УН Стафана де Мистуре, треба јасно да се раздвоје од терористичких група Нусра фронта.
„Поставља се питање шта ће се догодити са другом половином милитаната који су били спојени са Нусра фронтом свих ових дана и недеља? Уколико желе да оду са оружјем, нека оду. Ту нема питања. Али уколико желе да остану у том граду, онда је потребно да се договоримо о томе како да се носимо са тим проблемом“, рекао је министар у интервјуу за „Први канал“.
Лавров сматра да је „могуће постићи договор да се милитанти који не оду са Нусром јасно одвоје од те терористичке организације, да се на папиру званично потпише таква обавеза“.
Према његовим речима, Москва је спремна да подржи предлог специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре о деблокирању ситуације око Алепа и да позове Дамаск да се такође са тиме сложи.
„Чуо сам Де Мистурину изјаву која се тиче само Нусра фронта. Забога, ако Нусра са оружјем оде према Идлибу, где се налазе њене главне снаге, зарад спасења Алепа ми смо спремни да подржимо тај приступ и позовемо сиријске власти да га прихвате“, рекао је Лавров.
Он је истакао да је Москва спремна да брзо усагласи могућа питања о реализацији предлога специјалног изасланика Уједињених нација за Сирију Стафана де Мистуре о повлачењу одређеног броја бораца из Алепа.
„Де Мистура размишља исправно, али то отвара друга конкретна питања, која је неопходно прецизно и недвосмислено усагласити. Ако то буде успело, а ми смо спремни то брзо да учинимо, мислим да управо то може да постане суштина решења Савета безбедности УН за ситуацију у Алепу“, изјавио је Лавров.
Руски министар је, такође, рекао да се Москва нада да ће Париз узети у обзир руске амандмане на француски нацрт резолуције о Сирији у Савету безбедности.
„Надам се да ће француске колеге уважити те исправке, јер Савет безбедности УН другачије неће моћи да дâ свој допринос решавању сиријске кризе у овој етапи“, рекао је Лавров.
Француска је претходно иступила са иницијативом о усвајању резолуције Савета безбедности УН о Сирији. Русија је представила своје амандмане на нацрт тог документа.