„Он је изразио своје лично мишљење да је нужно да та нарушавања међународног законодавства буду истражена како треба, јер би потенцијално могла да буду квалификована као ратни злочини“, рекао је Кирби и додао да таква истрага треба да се води „под окриљем Уједињених нација и међународне заједнице“.
Званично проглашавање дејстава било које земље ратним злочином носи низ правних последица за америчку администрацију. На пример, амерички закони ограничавају могућност сарадње са земљама које су осумњичене за ратне злочине.
„Изјава Керија је пропаганда. Иза те терминологије стоје веома озбиљне правне последице и ја мислим да је Кери све те термине употребио из угла затезања ситуације. Ако говоримо о злочинима, амерички представници треба да почну од Ирака, а затим да пређу на Либију, обавезно на Јемен, да сагледају шта ту све има. Желим да кажем да је веома опасно жонглирати таквим речима, јер на плећима америчких представника заиста леже ратни злочини“, рекла је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова у интервјуу телевизијском каналу „Дожд“.
Она је додала да „америчка страна једноставно није успела да испуни Споразум о примирју у Сирији.
„Они су нам сами рекли да немају упориште за притисак на опозицију“, закључила је Захарова.
Америка без коментара на руске војне базе у Куби и Вијетнаму
Поводом најаве могућности обнављања руских војних база на Куби и у Вијетнаму, Џон Кирби је истакао да Стејт департмент то сматра сувереним питањем земаља које у томе учествују.
„Базе у иностранству су суверене одлуке на којима треба да раде две земље“, рекао је Кирби и додао да то није необично.
„Не могу да говорим о мотивима који стоје иза таквих одлука“, рекао је он.
Према његовим речима, САД имају добре односе са Вијетнамом, а односи са Кубом се такође побољшавају.