Радикали су сматрали да им, како кажу, као највећој опозиционој партији и русофилима то место припада, док су напредњаци истакли да су највише урадили на јачању сарадње са Русијом, те да сходно томе заслужују да имају председника.
Седницу одбора су напустиле Наташа Јовановић (СРС) и Јасмина Николић (ДЈБ) јер, како су рекле током расправе, њихове посланичке групе нису биле на време обавештене да треба да доставе кандидате за председнике посланичких група раније.
Претходно је Јовановићева због тога предлагала да се седница прекине и да се закаже нова.
Износећи аргументе зашто би радикали требало да имају председника ПГП-а за сарадњу са Русијом, Јовановићева је између осталог рекла да имају изузетне контакте и сарадњу са посланицима руске Државне думе, а лицемерним је оценила то што „они који воде политику суноврата и хрљења ка ЕУ“ сада хоће да сарађују са Русијом.
На то је реаговала Александра Ђуровић (СНС), која је изабрана за председницу ПГП-а за сарадњу са Руском Федерацијом, рекавши да не стоје тврдње њене колегинице из СРС-а да то место треба да им се уступи, будући да су представници напредњака у међународним организацијама гласали у корист Русије и да су доста радили на јачању односа.
Предлог Ђорђа Вукадиновића из ДСС-а да Санда Рашковић Ивић буде председница ПГП-а за сарадњу са Италијом није прихваћен, а чланица одбора из ДЈБ-а Јасмина Николић је питала да ли може себе да предложи за председницу посланичке групе пријатељства са Шпанијом, јер је завршила шпански језик.
„Ако то није могуће, онда не знам да ли је Португалија једна од земаља са којом имамо сарадњу“, обратила се Николићева председнику одбора Жарку Обрадовићу.
Ипак, одбор је током конституисања посланичких група пријатељстава потврдио предлог да председник ПГП-а за сарадњу са Шпанијом буде Балинт Пастор.
Одбор је прихватио да између осталог председник ПГП-а за Белорусију буде Драгомир Карић, за БИХ Александар Мартиновић, за Бугарску Новица Тончев, за Иран Мехо Омеровић, за Ирак Мирослав Лазански, Италију Александра Томић, Казахстан Миланка Карић, Кину Жарко Обрадовић, Македонију Владимир Ђукановић.
Такође, одбор је одлучио да председник ПГП-с за сарадњу са САД буде Драган Шормаз, за Саудијску Арабију Муамер Зукорлић, Француску Наташа Вучковић итд.