Андресјан је режисер, продуцент и сценариста, један од оснивача руске компаније „Enjoy Movies“, чији су филмови „Трудан“, „Мајке", и „Мајке, честитамо Нову годину“ стекли велику популарност у Русији.
Што се последњег филма тиче, према писањима штампе, чувени француски глумац Ален Делон je играо у њему без хонорара. Стручњаци често критикују Андреасјана за веома „специфичан“ хумор. Са друге стране, његов филм „Земљотрес“ је јерменски кандидат за „Оскара“.
Што се тиче „Бранилаца“, то је можда један од првих руских филмова о суперхеројима, али то нису „Човек Мрав", „Ајрон мен“ и остали „Осветници“. Чланови одреда су представници различитих народа који су живели у СССР-у. Наравно да они скривају да су суперхероји, али када се држава нашла у компликованој ситуацији, узимају ствар у своје руке.
У интервју за „Спутњик“, Андреасјан говори о телепортацији, медведу са митраљезом и уништавању чувеног Останкинског ТВ-торња.
Руски гледаоци су навикли на западне филмове о суперхеројима, базиране на стриповима „Марвела“ или „DC comics“. По чему се домаћи суперхероји разликују од америчких?
— Филм „Браниоци“ није заснован на стриповима, јер их у Русији практично нема, већ на менталитету становништва на постосовјетском простору. Многи се сећају СССР-а, Хладног рата, трке у наоружању. Хајде да замислимо ситуацију у којој би не само Американци покушавали да створе натчовека, него и ми овде. У првом делу филма говоримо о четворици суперхероја — из Русије, Казахстана, Јерменије и Украјине. Казахстанац Хан је брз као ветар, зна све борилачке вештине и врхунски користи хладно оружје. Казахстанци су увек били номади и путовали кроз ветровите степе.
Суперјунак из Јерменије уме да управља камењем, јер је Јерменија планинска земља. И наравно да нисмо могли да заобиђемо тему медведа, јер је то један од стереотипа о Русији.Тако да је руски јунак медвед са митраљезом. На тај начин хтели смо да мало испровоцирамо, шокирамо публику, али мислим да ниједан филм о суперхеројима у свету није конципиран на основу националне припадности ликова.
Али ипак, искуства западних режисера су важна за Вас?
— Наравно, јер је жанр настао на Западу. Пажљиво смо проучили цео „Марвелов“ универзум, као и универзум „DC Comics“. За нас је веома важно да будемо оригинални, да не понављамо оно што су гледаоци већ видели. Са друге стране, правимо блокбастер, модерни и модни филм налик западним. „Браниоци“ ће бити јединствени не само по концепцији, базираној на културним кодовима, него и по локацијама. Ни у једном западном филму нећете видети како експлодира Останкински торањ и како његове рушевине развозе по улицама Москве. Али у сваком случају, то је филм о добрим момцима који су победили лоше момке. Одлучили смо да не откривамо „топлу воду“.
Да ли можда и ви планирате да направите сопствени универзум, базиран на филму „Браниоци“?
— То бисмо хтели да урадимо. Сви продуценти широм света желе да направе „дуготрајни“ хит. Наравно да све зависи од успеха првог дела филма. Сада се о „Браниоцима“ прича широм света, и, искрено речено, чак сам и ја збуњен толиком пажњом. Зато сам замолио да не водимо маркетиншку кампању у наредна два месеца, како не би дошло до презасићености.
Да ли сте већ потписали споразуме са дистрибутерима?
— Водимо преговоре са око 50 земаља, већина њих је већ купила права на приказивање филма — то је цела Латинска Америка, од Перуа до Мексика. Такође, завршили смо преговоре са Кином, земљама Југоисточне азије, Индијом. Сада преговарамо са европским земљама, САД, Канадом, Великом Британијом. Права на приказивање су такође купиле Немачка и Француска.
Ко је ваш омиљени суперхерој и коју суперснагу бисте хтели да поседујете?
— Ајрон мен, јер је он веома духовит. Осим тога, он је човек и све што је постигао, постигао је захваљујући напорном раду. Ајронмен управља суперснагом, а не обрнуто. Што се тиче вештина, хтео бих да могу да се телепортујем, јер размишљам рационално. Недавно сам 12 сати летео у САД, и све то зарад три састанка. Телепортација би решила тај проблем. А сад озбиљно — сваки човек који може да победи себе, који ствара нешто важно и значајно, јесте суперхерој. У том смислу, суперхероји су Јуриј Гагарин, Јуриј Ејзенштејн, Томас Едисон. Обратите пажњу: чак и у филмовима суперхероји у критичном тренутку не побеђују захваљујући јединственим вештинама, већ захваљујући снази воље.
Да ли можда планирате посебан филм о једном од бранилаца?
— Да, планирам о руском хероју, који се претвара у медведа. Али и то зависи од успеха првог дела филма, пре свега у Русији. Чини ми се да ће тај лик бити популаран код деце. Према сценарију, тај човек је био научник, али није хтео да експериментише на људима, већ је направио експеримент на себи. Може се рећи да је жртвовао себе. Верујем да ова прича заслужује посебан филм.