Мало времена је остало до 8. новембра и изласка на биралишта, да би се републиканци упустили у авантуру замене кандидата.
„Само неко велико кривично дело, проневера или не знам какво откриће били би разлог да се Трамп или повуче или да га републикански комитет натера на оставку“, каже за Спутњик бивши амбасадор у САД Иван Вујачић.
Чињеница је да је Трамп у оквиру правила Републиканске партије победио и добио номинацију и био би велики преседан да не уђе у трку за председника.
Вујачић каже да њему није познато да је неки кандидат одустао непосредно пред изборе и додаје да би био изненађен када би Трамп из неког разлога сада одустао од кандидатуре. Он објашњава да је једини који би могао да га замени његов кандидат за потпредседника Мајк Пенс.
„Конвенција је своје рекла и мислим да би замена Трампа био јако тежак правни маневар. Са друге стране, Трамп је сада ипак добио велику подршку једног броја републиканаца. Они ће изаћи јер припадају тој странци или навијају за њу и дошло би до велике забуне када би се сада појавио неки други кандидат, па многи можда не би ни изашли на изборе“, каже Вујачић.
И сарадник Института за европске студије Стеван Гајић сматра да је мало извесно да републиканци у завршници замене кандидата.
„Мислим да би то био скандал и у крајњој линији много већу штету би имала странка него Трамп. Он је већ рекао да нема намеру да се повуче и он ће свакако остати у трци. У јеку кампање лако му је да организује и да наступи под својим именом“, објашњава Гајић.
Нервоза и страх увукли су се код републиканаца пред уторак иза првог понедељка у новембру, дана када Американци традиционално бирају свог председника.
„Страх је код једног броја републиканаца да ће их он повући сувише на доле и да ће изгубити много места у Конгресу и Сенату. Мислим да републиканци знају да је трка за председника већ изгубљена и да тим маневром покушавају да минимизирају штету“, објашњава Вујачић.
Скоро 40 одсто америчких бирача желело би да се републикански кандидат Доналд Трамп повуче из трке за председника САД након објављивања контроверзног видео-снимка у којем се вулгарно обраћа женама, показују најновије анкете.
Према испитивању јавног мњења портала „Политико“ и агенције „Морнинг консалт“, 39 одсто бирача жели да Трамп заврши своју кампању.
Међутим, нешто већи број бирача Републиканске партије, њих 45 одсто, још увек верује да би Трамп требало да настави кампању, док би само 13 одсто републиканаца желело да странка промени кандидата.
Стеван Гајић са Института за европска истраживања подсећа да је кампања против Трампа заснована на томе да је он шарлатан.
„Сама чињеница колико је ниских удараца и скандала у кампањи говори о томе да би долазак Трампа изазвао буру и у спољној и у унутрашњој политици САД. Мислим да се један велики део врло значајних људи прибојава такве могућности, а Трамп, без обзира што је моћан и богат, не припада елити о којој говори. Та елита се труди да га смакне свим могућим средствима“, закључује Гајић.