Конкретно, означио је најгоре ривале — Русију и терористичку организацију ДАЕШ. Међу главним алаткама Кремља је посебно телевизија РТ, новинска агенција Спутњик и РПЦ. Посланици Европског парламента сматрају да би супротстављању оваквом утицају помогло упозорење грађана о тренутној информативној обради и повећавању њихове политичке писмености.
„Руске власти активно користе широк спектар инструмената, укључујући вишејезичне телевизије (као што је РТ), новинске агенције, друштвене и религијске групе (укључујући Руску православну цркву, друштвене мреже и интернет ботове) да би изазвале западне вредности, поделиле Европу и нашле подршку у земљи“, наводи се у саопштењу Одбора ЕП.
У Европском парламенту истовремено сматрају да је непродуктивно контрапропагандом одговарати на пропаганду. Већи ефекат у овом случају, према мишљењу посланика, јесте информативна-образовни рад са грађанима ЕУ у циљу повећања њихове писмености и проширивање могућности за критичку анализу медијских порука.
За подршку нацрта документа гласао је 31 члан одбора, против је било осам, а 14 уздржано.
Рэзолюционэры возмущены! Почему-то, правда, решили, что РИА Новости — телеканал, но зачем им знать фактуру. Важно… https://t.co/HQJQ33UOum
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) October 10, 2016
Главна уредница телевизије РТ и међународне информативне агенције „Русија севодња“ Маргарита Симоњан коментарисала је овај документ.
„Била сам изненађена сазнањем да су РИА Новости телевизија. Остатак документа заснива се отприлике на сличном познавању предмета. Они који су састављали резолуцију треба за почетак да науче неке материјалне ствари“, изјавила је Симоњанова.
Напомињемо да нацрт резолуције садржи велики број грешака, конкретно, новинска агенција РИА Новости у њему се назива телевизијом.
Саопштење о усвојеном документу коментарисао је члан одбора Државне думе Русије за послове ЗНД, евроазијских интеграција и везе са сународницима Василиј Лихачов. Он сматра да нови нацрт резолуције представља још један покушај да се науди угледу Русије.
„Последњих неколико дана траје свеобухватни напад на Русију на неколико праваца. Употребљавају се свакакве приче којима може да се науди угледу Русије, а посебно у јавном простору. Било да је то војна тема, питања привреде, санкције. А сада су се дотакли области пропаганде“, изјавио је Лихачов.
Он је истакао да Русија, покривајући свој став у медијима, поступа у оквирима правног оквира и уопште нема намеру да намеће своје виђење савремених проблема.
Он је додао да усвајањем таквих докумената ЕП делује искључиво из русофобичних уверења.
„Такав неадекватан одговор у виду употребе термина као што су ’рат‘ и ’агресивне акције‘ указује на то да наше легитимне методе и технике имају већи утицај на западно јавно мњење и много активније објашњавају структуру, различите нивое и контекст руског спољнополитичког, економског и хуманитарног положаја на међународној сцени.“
„Европски парламент је једна од најјачих политичких организација у савременом свету која се бави русофобном теоријом. Русофобија је тамо већ одавно мотив уједињења, платформа свих оних снага које нису заинтересоване за стварање правог европског безбедносног система. Те снаге се противе економском простору од Лисабона до Владивостока, које су у тренду и у водама америчке спољне политике“, истакао је Лихачов.
Међутим, он је изразио уверење да такви поступци неће постићи много ефекта и да ће подићи краткорочну буку.