Русија је принуђена да предузме адекватне мере како противракетни системи САД не би утицали на баланс стратешког наоружања, рекао је Познихир.
Он је оценио да ће илузија неприкосновености и некажњавања под окриљем противракетног система одбране утицати на то да Вашингтон убудуће моћи да предузима једностране кораке приликом решавања глобалних проблема, што би могло да резултира снижењем прага примене нуклеарног наоружања.
Према његовим речима, војни стручњаци Русије и Кине истог мишљења када је реч о намени противракетног система САД и додао да се тренутно ради на заједничком пројекту како би се минимализовали губици у сфери безбедности обеју земаља.
„Ове године смо већ организовали заједничке руско-кинеске војне вежбе када је реч о противракетној заштити. Увежбавали су се различити маневри заједничке операције у случају ракетног напада у близини граница Русије. Сличне вежбе биће организоване и наредне године“, истакао је Познихир.
Поред тога, нагласио је он, САД у бази у Румунији и Пољској користе комплексе Мк-41, који су у стању да испаљују ракете далеког домета типа „томахавк“, што није у складу са Споразумом о ликвидацији ракета средњег и малог домета.
Познихир је прецизирао да тај споразум забрањује размештање копнених комплекса који би могли да испаљују ракете са дометом од преко 500 километара, док је домет „томахавка“ око 2.500 километара.
Говорећи о размештању противракетног комплекса у Јужној Кореји, он је истакао да на тај начин САД прете Кини.
„Ко може да гарантује да уместо комплекса ТХААД у Јужној Кореји неће бити постављен ’Егис ашор‘, налик онима у Пољској и Румунији? У том случају, мета напада би могла да буде и територија Кине“, упозорио је Познихир.