„То би било као када би, само да наведемо пример, у некој земљи где ’Фијат Крајслер‘ поседује фабрике, изненада влада те земље објавила да су та постројења на њеној територији. Дакле, збогом господине Маркионе, од данас су наша. Наравно, Београд не признаје Косово, које је остало независно након тешког рата против Милошевића. Али ако један овакав преседан прође, шта ће се догодити са светском економијом“, упозорава тиражни италијански лист.
„Република“ наводи да нас историја учи да на Балкану и најмања варница може да изазове озбиљне догађаје, и констатује да овај „нечувени“ покушај преузимања „Трепче“ има тај потенцијал.
„Трепча“ је, како наводи лист, цитирајући директора Канцеларије за КиМ Владе Србије Марка Ђурића, у неспорном власништву српских поверилаца, бележи раст производње, а због потеза Приштине, који је супротан међународном праву, може да претрпи велику штету.
Косовске власти су, тиме, како констатује италијански лист, задале и тежак ударац процесима који стабилизују регион.
„Садашња ситуација не иде у прилог помирењу у бившој Југославији. А не помажу ни напорима умерених политичара као што је Вучић: очигледно, кажу западни дипломатски извори, потез Приштине наводи воду на воденицу Вучићевих противника“, пише „Република“.
„Република“ на крају поставља питање зашто ЕУ, која је у прошлости на тензије у региону увек реаговала позивима на умереност и компромисе, заћутала у вези са комбинатом „Трепча“, и констатује да ни проблем настао у дијалогу Београда и Приштине о телекомуникацијама, нити овај поводом „Трепче“, не могу да се ставе на терет Београда и евроинтеграција Србије.