„Прелазимо на локализацију производње компоненти у Индији. Почели смо да разматрамо питање изградње нуклеарних електрана на другим локацијама у Индији. Успостављена је технолошка сарадња у области обогаћивања уранијума“, истакао је Путин.
Он је додао да Русија и Индија јачају сарадњу у традиционалном енергетском сектору.
Путин ће бити у посети Индији 15. и 16. октобра. Раније је прес-служба Кремља саопштила да ће Путин разговарати са индијским премијером Нарендром Модијем, а такође ће учествовати у осмом самиту БРИКС-а. Планирано је да се након Самита усвоје Гоа декларација и Акциони план, који ће одређивати приоритете сарадње у блиској будућности, као и други важни документи из области економске, финансијске и хуманитарне сарадње.
Чланице БРИКС-а не прихватају политику наметања притиска
Државе-чланице БРИКС-а не прихватају политику наметања притиска и нарушавања суверенитета других држава и то ће се одразити у Декларацији самита у граду Гои. Овакав став посебно је важан у контексту покушаја неких земаља да се залажу за једностране приступе, изјавио је Путин.
Путин је истакао да је БРИКС један од кључних елемената у настајању мултиполарног света. Учесници „петорке“ доследно потврђују своју посвећеност основним принципима међународног права и доприносе јачању централне улоге УН, додао је он.
„Наше земље не прихватају политику наметања притиска и нарушавања суверенитета других држава. Ми имамо сличне приступе актуелним међународним проблемима, укључујући и сиријску кризу и блискоисточно решење. Стога ће се у завршној декларацији самита, а састанак у Гои неће бити изузетак у том погледу, потврдити наша заједничка посвећеност основним принципима међудржавних односа, а посебно поштовање међународног права са централном координирајућом улогом УН. Због покушаја великог броја западних земаља да наметну своје једностране приступе, овакав став добија посебан значај“, истакао је руски председник.
Предстојећи сусрет лидера држава-чланица БРИКС-а биће добра прилика да се упореде ставови о кључним међународним питањима. Русија је одлучна да сарађује у борби против тероризма, трговине наркотицима и корупцијом, изјавио је Путин.
„Сви смо забринути због континуиране нестабилности у глобалној економији. Заједно са нашим партнерима потражићемо решење за даље учвршћивање наших напора у светлу тих изазова“, додао је руски лидер.
Потребне одлучне акције за борбу против тероризма у Авганистану
Председник Русије истакао је и да је потребна одлучна акција у борби против тероризма, екстремизма и трговине наркотицима у Авганистану.
„Ситуација на подручју између Индије и Русије и даље је напета. Конкретно, забринутост и даље изазива ситуација у Авганистану. Потребне су одлучне акције да би се помогло земљи да се носи са таквим изазовима и претњама као што су тероризам, екстремизам и трговина наркотицима“, нагласио је Путин.
Он је додао да је Русија спремна на заједничко проналажење решења за спречавање потенцијалних претњи, а главну улогу у томе треба да игра Шангајска организација за сарадњу.
ЕЕУ и Пут свиле основа за Велико евроазијско партнерство
Повезивање Евроазијске економске уније (ЕЕУ) и Економске зоне Пута свиле у перспективи може да буде основа за стварање Великог евроазијског партнерства држава-чланица ЕЕУ, ШОС и АСЕАН. Потенцијал сарадње земаља БРИКС-а такође се може искористити за реализацију ове иницијативе, изјавио је руски председник.
„У том контексту смо такође изнели идеју о повезивању изградње Евроазијске економске уније и Економске зоне Пута свиле. У будућности би овај процес могао да послужи као основа за формирање Великог евроазијског партнерства који укључује широк круг земаља Евроазијске економске уније, ШОС и АСЕАН“, истакао је Путин.
„Полазимо од тога да ће партнерство бити отворено за приступање свих заинтересованих земаља и да ће се градити на принципима транспарентности и узајамног поштовања. Потенцијал сарадње земаља БРИКС-а такође се може искористити за реализацију ове иницијативе. Рачунамо да ће наш предлог подржати Индија, која показује велико интересовање“, додао је Путин.
Руски лидер изразио је уверење да ће ова тема добити свој наставак у Гои на састанку држава-чланица БРИКС-а и регионалног удружења БИМСТЕК-а (Бангладеш, Индија, Мјанмар, Шри Ланка, Тајланд и Непал).