Србија је, рекао је Николић у Санкт Петербургу, избегла да се сврстава, и никада се неће сврставати у евидентном сукобу између ЕУ и Русије, и жели да сарађује и са једнима и са другима, жели да буде чланица ЕУ и никада неће да прекида односе с Русијом.
„Ако неко може то да разуме, пошто је то мало дубља политика од оне којом се бави Запад, који каже: под моје крило или ћеш да нестанеш“, приметио је председник Србије. Он је нагласио да је Санкт Петербург град у коме би свака држава желела да буде представљена, јер је оличење Русије макар колико и Москва. Он је подсетио да је Србија историјски посебно везана за тај град јер су многе значајне личности које су удариле печат руској дипломатији, као и велики борци и војсковође, били пореклом Срби.
Према његовим речима, припреме за отварање почасног генералног конзулата трајале су три године и само се чекало када ће Генадиј Тимченко да прихвати да буде почасни конзул Србије.
„Мени је било сасвим свеједно што се он налази на некаквим листама. И сâм сам био на тим листама, па знам како се људи осећају. Ја уопште нисам живео лошије док сам био на тој листи, али знам да је то било уперено против целе државе и да су ту страдали најнезаштићенији и најслабији“, навео је Николић.
Како каже, није претпостављао да ће било ко у свету имати ишта против тога да Србија отвори почасни конзулат у Санкт Петербургу, „али изгледа да је пут ка захлађењу односа (Запада и Русије) много више изграђен него што ја то могу и да замислим“.
Србија је, истиче председник, свесна тога, али „другачије не можемо да живимо“.
„Ми сада себе да мењамо или да мењамо понашање државе какво постоји вековима једноставно није могуће. Значи, не уклапамо се ни у Исток ни у Запад, ми смо Србија, ми хоћемо и с једнима и с другима. Ако нас и једни и други тако желе, ево ту смо, а онај ко нас не жели мораће да објашњава шта то има против Србије“, поручио је председник Николић.