О томе је Спутњик разговарао са сиријским министром за национално помирење Алијем Хајдаром.
„Део њих је доведен у заблуду још на самом почетку конфликта, будући да они нису живели у деловима земље где су се налазили наоружани људи. Они нису били у потпуности убеђени да су њихови поступци исправни, што је довело до тога да убрзо положе оружје и врате се својим животима. Међутим, праву опасност представљају они борци који су заражени џихадистичким идејама, односно страни терористи и они који су добро плаћени. Неопходно је било убедити део тих људи да неће победити, већ да постоји могућност за помирење. Због тога су многи и искористили могућност амнестије. Када су се ти људи вратили својим животима и увидели како се власт опходи према њима, променили су и начин размишљања. Држава се није светила, већ је настојала да реши њихове проблеме“.
Русија већ годину дана борави у Сирији, док на руској бази у Хмејмиму функционише и Центар за примирје. Хајдарија смо питали како оцењује рад руских официра у преговорима?
„Руси јесу странци у нашој земљи, али су уједно и наши пријатељи, самим тим се разликују од других странаца – непријатеља. Русија је помагала Сирији од самог почетка кризе, па чак и пре ње. Када је реч о помирењу, Русија у тој сфери има пуно искуства, пре свега након ситуације у Чеченији. Поред тога, у многим случајевима руски специјалисти имају далеко више могућности да преговарају са милитантима него ми, јер је чешће случај да борци бирају сарадњу са Русима, а не са нама. Истовремено, Русија је успевала да допреми велику количину хуманитарне помоћи, што је допринело помирењу.“
Према Хајдаровим речима, предлог специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре да терористи Нусра фронта напусте Алеп и оду у Идлиб, није изводљив. Сиријски политичар сматра да сам Де Мистура није озбиљан по том питању јер није заступао ту идеју на недавној седници Савета безбедности када је требало да се изгласа резолуција о Сирији.
„Да је желео да ту идеју спроведе у дело, он би подржао предлог руске резолуције, те да се успротиви француској варијанти. Нусра фронт је основна сила која се бори у Алепу, иако поједини тврде да их тамо и нема. Наравно да терористи неће напустити тај град, будући да су свесни какве ће то губитке нанети њиховој организацији. Због тога једино решење је борба, због чега ће се наћи у критичној ситуацији. Када је реч о самом Де Мистури, његови ставови нису неутрални, он више нагиње ка западном погледу на целокупну ситуацију“.
Хајдара смо питали и да ли је кризу у источном Алепу могуће решити мирним путем?
„Ми нисмо против мирног решавања конфликта, то ми стално и покушавамо да учинимо. Ми позивамо на мир, отварамо тачке пролаза, нудимо логистичку подршку цивилима да напусте град и пружамо им заштиту. Борцима, са друге стране, нудимо гаранцију да ће безбедно напустити Алеп како би отишли у друге делове земље. Укратко, сиријска власт је широм отворила сва своја врата. Међутим, милитанти и даље затварају очи на те предлоге, док им земље које их финансирају и подржавају говоре да не прихвате ниједну могућност за решавање ситуације у Алепу“.
Хајдар се дотакао и питања раздвајања терориста Нусра фронта од Слободне сиријске армије. Према његовом мишљењу, борци обе групације су се за протекле две године толико зближили да је њихово раздвајање практично неиздводљиво.
„У почетку су постојали покушаји да се раздвоји Слободна сиријска армија од Нусре фронта. Не зато што је неко можда мало бољи, а неко мало гори, већ зато да би се разделиле улоге у војним операцијама. Међутим, у последње две године један део армије приступио је ДАЕШ-у или Нусри, док је други притекао Џаиш ел исламу и осталим џихадистичким организацијама. Управо због тога Слободна сиријска армија као таква не постоји. Штавише, постоје и докази да су поједини одреди те армије били чак далеко зверскији него сами одреди Нусре или пак ДАЕШ-а.“
Хајдари је додао да побољшање односа између Анкаре и Москве још увек није утицало на то да Турска промени своју политику према Сирији. Штавише, додао је он, након помирења на релацији Турска–Русија, Анкара је послала своју војску на сиријску земљу и окупирала део територије. Хајдари се дотакао и евентуалног напада Американаца на сиријске војне објекте и додао да не мисли да би до тога реално могло и да дође.
„Разлог због чега је пропао руско-амерички план кад је реч о примирју у Сирији је управо неспособност САД да га испуни. Они једноставно нису успели да испуне оне тачке договора за које су се обавезали. Разлог због чега је то тако веома је једноставан. Са једне стране, Америка је у својој сржи држава-агресор, управо због тога и не жели да буде једна од страна која би разрешила конфликт. Са друге, САД се налазе у предизборној кампањи, те из тога разлога америчка власт није била у могућности да доноси стратешки важне одлуке. Због тога сматрам да је све то учињено како би се дигла прашина у медијима. У реалности, ја не мислим да ће Вашингтон започети војну операцију против Сирије чак и након избора. Ми, додуше, имамо времена, најмање два месеца од овог тренутка како би се осигурали од евентуалне америчке претње, али неопходно је узети у обзир и да је Русија по том питању била изричито јасна. Председник Русије Владимир Путин је јасно дао до знања својом одлуком да у Сирији размести противваздушне системе С-300 и С-400. Реч је сада о томе да свака агресија на Сирију може да се протумачи и као претња за саму Русију.“