Према мишљењу Москве и Пекинга, размештање америчких система ПРО на корејском полуострву изазваће нову трку у наоружању у азијском региону.
Русија и Кина ће 2017. године одржати друге војне вежбе посвећене противракетној одбрани. У мају ове године руски и кинески стручњаци су већ вежбали ову врсту одбране, мада — на рачунарима.
Аналитичари су обратили пажњу на два веома важна догађаја. Кина је подржала став Русије поводом америчког система ПРО у Европи. Званични Пекинг је по први пут изјавио да тај систем угрожава безбедност Русије. Заменик руског министра одбране Анатолиј Антонов је рекао да су покушаји нарушавања односа између Русије и Кине унапред осуђени на неуспех.
„Мислим да су тренутно руско-кинески стратешки односи на највишем нивоу откако су успостављени. Сумњам да би наши непријатељи могли да их покваре“, рекао је Антонов на маргинама самита у Пекингу.
Војни аналитичар Константин Сивков у изјави за Спутњик каже да у будућности не искључује формирање руско-кинеског војног блока:
„То би значило да ће се САД суочити са заједничким напорима Москве и Пекинга да заштите сопствене интересе у региону. Са војне тачке гледишта, то значи да ће Русија и Кина разрађивати стратегију за супростављање америчком ПРО, на пример — модернизоваће интерконтиненталне балистичке ракете“, каже Сивков.
Ши Це са Кинеског института за међународне проблеме, за Спутњик каже да се безбедносна ситуација у региону погоршава.
„У том смислу велики значај има јачање руско-кинеске сарадње у стварању регионалног поретка заснованог на принципима правде. Кина и Русија имају сличне ставове кадa je реч о Сирији и систему ПРО у Јужној Кореји. Залажемо се за то да се сви проблеми решавају политичким средствима, јер је немогуће превазићи кризу сталном применом силе“, закључује он.