Састанак о Сирији, који се у суботу одржава у Лозани, окупиће за преговарачким столом шефове дипломатија Русије и САД, али и представнике кључних земаља региона Блиског истока. Главне теме би, према најавама, требало да буду спровођење прекида ватре у тој ратом опустошеној земљи, и раздвајање такозване „умерене сиријске опозиције“ од терористичких група на терену.
Иако поједини аналитичари полажу велике наде у резултате самита у Лозани, Владимир Трапара са Института за међународну политику и привреду у разговору за Спутњик каже да предстојећи разговори немају велике шансе за успех, имајући у виду како су се досадашње рунде међународних преговора о Сирији завршиле.
„Треба обратити пажњу на ситуацију на терену, а ту не видимо само заоштрену реторику већ и заоштрена дела. Русија је почела одлучно да бомбардује положаје побуњеника, пре свега Нусра фронта, и само је питање времена када ће пасти источни део Алепа, који држе побуњеници. Не видим зашто би у таквим околностима Русија доводила у питање оно што је остварила на терену неким преговорима који то могу само да разводне. Мислим да Американци инсистирају на разговорима у покушају да купе време и, ако је могуће, одложе потпуну победу Русије у Сирији. Мада, чини ми се и да Руси размишљају на сличан начин — зашто не преговарати?— и надају се да ће САД можда прихватити неки компромис, како се не би ишло у обрачун до краја са сиријском опозицијом“, каже Трапара за Спутњик.
Запад тера опозицију да настави да ратује
И руски политиколог Владимир Кирејев у разговору за наш радио каже да опстанак примирја у Сирији пре свега зависи од става Сједињених Држава и земаља Запада.
„Заиста не знам шта би Русија требало да промени у својој стратегији — Москва се и даље понаша веома одговорно и доследно и помаже Сирији, пре свега делима: шаље хуманитарну помоћ, бори се против терориста и предлаже варијанте будућег демократског уређења Сирије. Међутим, наши западни партнери не раде ништа од тога! Напротив, они играју прљаву игру и шире дезинформације о жртвама руске операције! Будућност примирја у Сирији зависи од тога хоће ли се променити политика Вашингтона и водећих европских земаља, али постаје све очигледније да се то неће догодити до председничких избора у САД, али ни пре избора у Немачкој и Француској. Ако нови политички лидери буду заинтересовани за успостављање мира у Сирији, натераће опозицију да седне за преговарачки сто и потражи политичко решење заједно са Башаром ел Асадом. Међутим, Запад тера сиријску опозицију да настави да ратује против Асада“, каже Кирејев за Спутњик.
САД нису спремне за компромис
Владимир Трапара не сматра да ће предстојећи преговори у Лозани резултирати неким помаком на плану раздвајања такозване „умерене опозиције“ од терористичких група, на чему Русија инсистира од почетка преговора о решавању сиријске кризе.
„Не верујем да ће Американци то сада учинити, јер и терористи и такозвана умерена опозиција у овом тренутку раде за САД. Можда се то догоди некад у будућности, уколико руска интервенција настави да даје резултате, па Вашингтон схвати да му прети да изгуби све ако тако настави, па одлучи да прихвати некакав компромис… Бојим се да ако у Лозани неки споразум и буде постигнут, ни он неће бити спроведен, као ни претходни, јер Американци у овом тренутку још нису спремни за компромисе и у ствари само купују време“, објашњава Трапара.
Тешко до решења
Најављено је да ће за преговарачки сто у суботу, поред руског и америчког шефа дипломатије, сести и представници кључних земаља у региону. Владимира Трапара, међутим, сумња да ће се за столом наћи сви којима је ту место.
„Требало би да се у те преговоре укључе Турска, Саудијска Арабија и Иран, можда и нека од заливских земаља, као и Израел — мада то није изводљиво, јер неке од арапских земаља не признају Израел. Такође, није довољно да се за столом нађу само регионални играчи, већ и сви локални — осим, наравно екстремистичких организација као што су Нусра фронт и Исламска држава. Међутим, ја ни у то не верујем, јер се ни до сада ниједном нису на преговорима нашли представници баш свих зараћених страна. Много тога је до сада било спорно, и стога не верујем ни да ће сада доћи до приближавања ставова о том питању“, закључује Трапара на крају интервјуа за радио Спутњик.