Протест је почео у раним поподневним сатима код зграде Министарства пољопривреде Пољске, а колона је потом пошла према канцеларији премијера.
Организатор протеста је невладина организација „Акција демократија“, коју је подржао низ професионалних савеза и политичких партија.
Учесници протеста изашли су на улице Варшаве са пољским заставама и транспарентима „ТТИП и ЦЕТА — токсични споразуми“, „ТТИП и ЦЕТА — напад на пољопривреду“, „Стоп диктатури корпорација“…
Оба споразума изазивају незадовољство у пољском друштву због велике могућности да на локално тржиште стигне опасна роба, пре свега, генетски модификовани производи, као и због штете коју би могли да нанесу развоју домаће производње.
Пољске власти раније су саопштиле да се ЦЕТА на економском плану чини као „неутрални споразум“ и да нема никаквих конкретних разлога да се од њега одустане.
Одлука о потписивању споразума ЦЕТА требало би да буде донета 18. октобра на заседању Савета Европе, а Пољску ће на том скупу представљати шеф дипломатије Витолд Вашчиковски.
ЕУ и Канада постигле су политички споразум о потписивању споразума ЦЕТА 2013. године. Према оцени Европске комисије, споразум ЕУ и Канаде укинуће око 99 одсто свих царинских намета.
Предвиђено је и повећање квота на испоруку млечних производа из земаља ЕУ у Канаду и канадског меса у ЕУ. Стручњаци процењују да ће споразум Европске уније и Канаде омогућити повећање трговинске размене за 25,7 милијарди евра.
ЦЕТА је пандан Трансатлантском споразуму о трговинско-инвестиционом партнерству о којем преговарају ЕУ и САД. Том споразуму се противе поједини представници европске јавности, као и малог и средњег бизниса. Према њиховом мишљењу, споразуми те врсте одговарају само транснационалним компанијама.