Мантер је за Б92 рекао да постоје шансе да победи Клинтонова. Њен републикански противкандидат Доналд Трамп готово да нема изгледа за победу, наводи Мантер, позивајући се на медијске извештаје.
„Поента је да, ко год да победи, улога Америке у свету, у глобалном поретку и по још неким питањима неће се променити. Мислим да је за вас на Балкану Клинтонова боље решење, она вас одлично познаје“, истакао је Мантер у одговору на питање како избори у САД обликују будућност Србије.
Упитан да ли зна шта људи у Србији мисле о Хилари Клинтон, бивши амбасадор у Београду признаје да је историја важна и да се не сме заборавити.
„Али, оно што сам чуо од господина Дачића, Вучића и осталих јесте да прошлост треба оставити за нама и оптимистично гледати ка будућности“, наглашава он.
Мантер, који предстојеће председничке изборе у САД описује као веома тешке, каже да су Трамп и Клинтонова окренути ка унутрашњој причи, али сматра да ће, када то буде готово, они показати заинтересованост да дође до напретка у Европи.
„Ви сте део великог спектра европских проблема, мигранти, ’брегзит‘, Грчка, избеглице. Тако да се овде не ради само о Балкану, ви сте део нечег већег. Мислим да ће вас тако САД посматрати и гледајући Раму и Вучића, видеће вас као део решења“, истакао је.
Према његовом мишљењу, у нашем региону има помака, а као пример наводи скорашњи разговор премијера Србије Александра Вучића и албанског премијера Едија Раме, у шта није веровао док је био амбасадор у Београду од 2007. до 2009. године.
„Не значи да се проблеми лако решавају, али важно је да се бар ради на томе“, напомиње Мантер, који примећује да Србија данас има бољи дијалог и добре економске односе са суседима него раније.
Са друге стране, председник америчког Ист-вест института сматра да није добро то што се статус Косова није променио, а није добра ни ситуација у суседним Босни и Херцеговини и Македонији.
„Србија јесте стабилна земља, али има различитих погледа на ту стабилност“, каже Мантер.
Он указује да би Срби и Албанци требало да сарађују као Немци и Французи.
„Не морате бити омиљени једни другима, али треба да разговарате, заједно решавате проблеме и приближавате се ЕУ“, закључио је Мантер.