Дан после парламентарних избора у Црној Гори јасно је да нико није освојио већину да самостално формира Владу. Упркос тензијама уочи и на дан избора, ноћ у суседној држави протекла је мирно.
Како јавља Небојша Поповић, дописник Спутњика из Подгорице, ни власт, а ни опозиција немају намеру да праве коалицију. Иако опозиционе партије заједно имају више мандата од ДПС-а Мила Ђукановића, све упућује на то да ће и овога пута мањинске партије одлучивати о томе ко ће формирати нову власт у Црној Гори.
Преговори су, каже Поповић, већ почели, а Мило Ђукановић већ је „нацртао“ како замишља будућу Владу, односно ону која је заправо и до сада била актуелна — ДПС са мањинским партијама и Социјалдемократама Ивана Брајовића, који је у овом тренутку заузео место које је раније имао СДП Ранка Кривокапића.
Поповић додаје да су и из опозиције најавили да ће се окупити већ током дана, у покушају да направе заједничку стратегију и заузму заједнички став као одговор на тренутну ситуацију.
Он оцењује да ове недеље РИК неће званично прогласити изборне резултате, јер има пуно приговора, а само невладина организација МАНС, која је изборе пратила, поднела је 117 кривичних пријава.
Представници ДФ-а и других опозиционих партија сматрају да су избори брутално покрадени и њихов став је да резултате оваквих избора неће признати, каже Поповић.
„Чисто сумњам да ће РИК, који је под контролом актуелне власти, одлучити да због бројних и очигледних неправилности изборе прогласи неважећим. Међутим, јасно је да је на изборе бачена велика сенка и да ће неправилности забележене током изборног дана утицати на даљи политички живот у Црној Гори“, каже дописник Спутњика из Подгорице.
Изборе је, каже Поповић, обележила висока излазност, јер је на биралишта изашло 73,2 одсто грађана.
Према резултатима Центра за демократију (ЦЕМИ), ДПС је појединачно најјача партија у Црној Гори са 41,1 освојених гласова, односно 36 мандата, следи Демократски фронт са 20,6 посто гласова односно 18 мандата, на трећем месту је Велика коалиција кључ са 9 мандата, односно 10,7 одсто гласова, а следе је Демократе Алексе Бечића, који су уједно и најпријатније изненађење ових избора, са 10,5 одсто бирачког тела, односно 8 или 9 мандата.
СДП Ранка Кривокапића, после 18 година коалиције са ДПС-ом, освојио је 5,4 посто гласова и у Парламент улази са четири посланика. На крају су Бошњачка странка и Социјалдемократе, који су освојили 3,3 одсто гласова и имаће по два мандата, као и коалиција Албанска листа са 0,9 одсто и Хрватска грађанска иницијатива са 0,5 посто гласова, али ће у Парламент ући са по једним мандатом, на основу позитивне дискриминације.