У среду, 19. октобра, у новој згради Југословенске кинотеке биће отворена изложба „Деца рата“. Посвећена је судбинама деце која су из ратом захваћене Шпаније била послата у некадашњи Совјетски Савез, где су остала и много година после.
Истог дана ће почети и прве пројекције филмова из богатог документарног и играног програма, од којих ће неки први пут бити приказани код нас.
Организатори су најавили и велики број гостију са којима ће посетиоци моћи да учествују у дискусијама: Миланка Тодић, професорка са Факултета примењених уметности у Београду, Борис Беговић, професор и син Влајка Беговића, интербригадисте у Шпанском грађанском рату, Вељко Ђуровић, сниматељ, и Емилио Моренати, вишеструко награђивани фото-репортер Асошијетед преса, Јосеп Фернандез Трабал, директор Одељења историјских фондова Националног архива Каталоније, Франциско Монтенегро, истраживач на Универзитету Комплутенсе у Мадриду…
Кинотека ће поводом пројекције филма „Грађанин Негрин“ угостити и Кармен Негрин, унуку Хуана Негрина, последњег председника Владе шпанске Републике, а о савременој Шпанији у контексту политичких и друштвених збивања говориће и Мигел Ангел Моратињос, политичар и дипломата и Пабло Санчез Леон, историчар.
Сви програми су отворени и бесплатни, а појединости о програму обележавања овог важног датума у Србији можете пронаћи на званичној страници Удружења Шпански борци 1936-1939, као и њиховом профилу на Фејсбуку.
У недељу, 23. октобра, у 12 часова биће одржана и церемонија полагања цвећа на споменик Интернационалним бригадама, у истоименој улици код Карађорђевог парка у Београду.